Takové skokové nárůsty mezd jsou v českém prostředí spíše vzácné. „Meziměsíční pohyby jsou výrazně ovlivnitelné strukturou poptávky. Vždy je proto vhodné dívat se na data i z dlouhodobější perspektivy,“ říká Michal Španěl, datový analytik pracovního portálu JenPráce.cz.
Situace, kdy nástupní mzda poskočí z měsíce na měsíc o více než deset tisíc, jsou obvykle reakcí na akutní nedostatek pracovní síly. „To může nastat, pokud firma narazí na problémy s náborem nebo pokud naléhavě potřebuje zvýšit počet zaměstnanců kvůli výjimečné zakázce,“ vysvětluje Petr Douda, tiskový mluvčí společnosti Randstad Česká republika.
Pak jsou zaměstnavatelé krátkodobě ochotni nabídnout i výrazně vyšší nástupní mzdy, čímž zkouší zatraktivnit svou nabídku, aby se pozice mohly rychle obsadit. Dalším z důvodů výrazného skoku může být různorodost poptávaných pozic, které se však evidují pod stejnou kolonkou. Jsou měsíce, kdy firmy poptávají více juniorních zaměstnanců, jejichž nástupní mzda bude nižší. V měsících, kdy je větší poptávka po seniorních zaměstnancích, je naopak průměrná nabízená mzda vyšší.
Meziměsíčně není meziročně
V dlouhodobějším srovnání pak už výkyvy tak patrné nejsou. „Pokud se podíváme na vývoj nástupních mezd u všech pozic v energetice za posledních dvanáct měsíců, vychází nám sedmiprocentní růst,“ dodává Michal Španěl.
Právě meziroční vývoj napovídá, že dubnový růst byl zapříčiněn právě rozdílností v poptávaných pozicích. „Uvedený rozdíl se týká konkrétně pozice specialisty v energetice a jde o porovnání nástupních mezd mezi dubnem a březnem. Tento nárůst mezd může souviset se zvýšením poptávky po pracovnících v energetice v souvislosti se snahou lidí přecházet na alternativní způsoby zajišťování tepla a elektřiny například jako jsou tepelná čerpadla a solární panely,“ dodává Michal Španěl.
Plynu v Evropě vládne Equinor. Jednu závislost jsme vyměnili za jinou, sílí hlasy |
Tomu, že je zmíněný výrazný rozdíl zapříčiněn právě tímto rozdílem, napovídá i fakt, že například v personálních agenturách podobné skokové růsty nepozorují. „Nic takového v tuto chvíli neevidujeme,“ uvedla Jitka Kouba ze společnosti Grafton Recruitment. Podobnou zkušenost mají i další agentury. „V Randstadu zatím nezaznamenáváme žádné výrazné skoky v nárůstu nástupních mezd v energetice ani v jiných oborech,“ dodal Petr Douda.
Třinecké železárny promění energetiku, končí s uhlím. Za dvě miliardy |
Prakticky se tak zopakovala situace z letošního února. Zatímco v lednu 2024 byl průměrný nástupní plat v oblasti energetiky 52 800 Kč, v únoru skokově vyrostl na 72 640 Kč. Změna byla opět dána rozdílností poptávané pozice, přičemž v březnu firmy opět poptávaly juniorní zaměstnance za nižší mzdu.
Personalisté však upozorňují, že poptávka po energetických specialistech poroste dál. Ke skokovému nárůstu zájmu ze strany firem totiž zpravidla dochází v případech, kdy se blíží ambiciozní energetické projekty. Tím je nyní v Česku probíhající jaderný tendr. „Současná poptávka po několika stovkách zaměstnanců v oboru energetiky je primárně motivována plány na výstavbu nového jaderného bloku,“ potvrzuje Petr Douda.
Hledáte práci v energetice? Vyberte si z aktuální nabídky práce na internetovém portálu jobDNES.cz |