Nechceme zahraniční kolegy, včetně českých, bouří se odbory kanadských pilotů

26.09.2022

Odbory pilotů kanadských aerolinek Sunwing se postavily proti plánu společnosti najímat piloty ze zahraničí, včetně těch z České republiky. Informovala o tom v neděli agentura Reuters. Odbory žádají vládu, aby plán zastavila. Přepravce chce najímáním zahraničních pilotů čelit očekávanému nárůstu zájmu o cestování během prázdnin.
Nechceme zahraniční kolegy, včetně českých, bouří se odbory kanadských pilotů

Využívání zahraničních pilotů, kteří mají leteckým společnostem pomoci z problémů způsobených pandemií covidu-19, je však v Kanadě i Spojených státech pro odbory citlivé téma. Chtějí, aby si přepravci najímali piloty v domovských zemích, ačkoli si stěžují na jejich nedostatek.

Hledáte práci, kde nebudete muset snášet diskriminaci? Najděte ji na portálu jobDNES.cz.

„Je to rána do tváře,“ řekl šéf odborů pilotů Sunwing Barret Armann. Do věci se podle něj musí vložit a plán zastavit kanadský ministr práce Seamus O’Regan.

Sunwing chce ve spolupráci s vládou v zimě přivést 65 pilotů jako dočasnou pracovní sílu ze zahraničí, částečně kvůli problému s množstvím personálu v létě, vyplývá podle Reuters z dokumentu odborového svazu Unifor. Ten odkazuje i na pracovní inzerát českého přepravce Smartwings, který hovoří o práci pilotů pod svou smlouvou v Kanadě.

U těchto dočasných zaměstnanců, většinou z České republiky, se vyžadují menší letové zkušenosti. U kapitánů je to 3000 hodin ve srovnání s kapitány sdruženými v Uniforu, kde je minimum 4000 až 5000 hodin, uvedl v červenci svaz Unifor. Armann tehdy také řekl, že aerolinky Sunwing těmto zahraničním zaměstnancům platí jen přes 75 procent toho, co platí pilotům Uniforu.

„Tady v Kanadě je spousta kvalifikovaných pilotů, ale společnost Sunwing se rozhodla, že sem přivede zaměstnance s menšími zkušenostmi,“ řekl tehdy Armann.

Nová paliva v letectví: elektromotory zatím nečekejte, ve hře je petrolej

Ilustrace prototypu elektrického letounu NASA

„Naši piloti mají pocit, že firma jen využila situace, když byli více než rok a půl mimo službu, a jsou rozhořčeni kvůli tomu, jak se firma rozhodla se skupinou svých pilotů zacházet. Kanadská vláda musí zpřísnit pravidla, aby firmám zabránila ve snaze dávat naši práci někomu jinému a aby kanadské zaměstnance kladla na první místo,“ dodal.

Smartwings spolupracuje se zahraničními aerolinkami už několik let. Dopravce tímto způsobem tradičně v zimní sezoně vytěžuje svou nevyužitou kapacitu. Například na zimní sezonu 2019/2020, tedy poslední před vypuknutím koronavirové krize, Smartwings pronajal do Kanady zhruba 18 letadel. Na nich zároveň působily desítky zaměstnanců českého dopravce, včetně pilotů nebo stewardů.

„S pronájmem letadel do zahraničí počítá Smartwings i na tuto zimní sezonu,“ řekla mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková. Konkrétní čísla pronajaté flotily a personálu ani dopravce, se kterým budou české aerolinky letos spolupracovat, ale zatím nesdělila.