Nejrizikovější je pondělní dopoledne. Úřad vydal zprávu o pracovních úrazech

27.11.2022

Statistiky naznačují, že první pracovní den v týdnu je pro Čechy nejrizikovější. Během něj se totiž nejvíce stávají pracovní úrazy, a to před 11:00. Druhým nejvíce rizikovým dnem je úterý. V průběhu týdne pak počty pracovních úrazů klesají. Ukazují to závěry tiskové zprávy Státního úřadu inspekce práce (SÚIB), ve středu ji představil jeho mluvčí Richard Kolibač.
Nejrizikovější je pondělní dopoledne. Úřad vydal zprávu o pracovních úrazech

Úřad eviduje v zemi každoročně přes 40 000 pracovních úrazů, v posledních dvou letech byl jejich počet kvůli koronavirové pandemii zhruba o 4000–5000 nižší. Důvody, proč se nejvíc úrazů stává v pondělí, mohou být podle Kolibače nedostatečná koncentrace po dnech volna, rychlé zpracovávání nevyřízených zakázek z předchozího týdne či opětovné zahájení výroby.

Chcete mít klidnou a bezpečnou práci? Vyberte si ze široké nabídky práce na portálu jobDNES.cz.

„Pokud se jedná o časové rozmezí pracovního dne, největší počet pracovních úrazů vznikne v čase mezi 10:00 a 11:00. Zde lze mezi možné příčiny zařadit snahu o dokončení práce před přestávkou, podcenění a nedodržování pravidel bezpečnosti práce zaměstnanci, menší koncentraci,“ uvedl mluvčí.

Utrpěl nemoc z povolání, návrat do práce byl krušný. Některé firmy nejsou fér

Pracovní úrazy jsou podle něj rovnoměrné rozprostřeny do celého roku. „Nejvíce jich připadá na červen a nejméně na prosinec a letní prázdniny,“ řekl Kolibač. Nejvíce úrazů SÚIP eviduje ve strojírenství, stavebnictví a silniční nákladní dopravě a kurýrních činnostech včetně skladování.

„Z hlediska pracovních zkušeností jsou nejrizikovější skupinou noví zaměstnanci, protože nejvíce pracovních úrazů se stane v prvních třech letech zaměstnání. Rizikové jsou zejména počáteční měsíce během prvního roku v práci,“ uvedl Kolibač. Často jde podle něj o nástup do prvního zaměstnání po ukončení studia bez praktických zkušeností či o změny dlouhodobého zaměstnání s přechodem do nového oboru.

„Pracovní úraz utrpí nejčastěji zaměstnanci ve věku 21–30 let a 41–55 let. V případě první věkové skupiny patří mezi důvody nedostatečné pracovní zkušenosti či nedostatečná pozornost při práci,“ uvedl mluvčí. U druhé věkové skupiny je často za úrazy podcenění hrozících rizik u dlouhodobě prováděných prací, nedodržování pravidel bezpečnosti práce zkušenými zaměstnanci i fluktuace pracovníků.