Finanční bonusy mají různé podoby. Velmi často je to odpuštění poplatků za sjednání smlouvy a mnohdy jsou to i peníze „na dřevo“. Novinka je, že ke stejné politice sáhly i penzijní společnosti, které nabízejí doplňkové penzijní spoření (DPS).
Hledáte opravdu dobrého zaměstnavatele? Navštivte internetový portál jobDNES.cz. |
„Založte si penzijní spoření s vlastním měsíčním příspěvkem aspoň 500 korun a získejte odměnu 1 000 korun! Akce platí i pro dětské penzijní spoření,“ láká na svých stránkách na speciální akci s podtitulem „Získat odměnu je tak snadné!“ ČSOB Penzijní společnost s tím, že tisíc korun dá každému, kdo si uzavře DPS do konce listopadu.
Na státní penzi nespoléháme, říká většina Čechů. Jaká je realita? |
Stejný obnos za novou smlouvu o DPS nabízí i Generali penzijní společnost. Ta ale už omezuje, na co může její nový klient tisícovku využít. Nenabízí totiž peníze, ale nabízí nákupní poukaz do Mall.cz ve výši 1 000 korun.
Ale jsou tu i další limity. Například KB Penzijní společnost nabízí akční bonus ve výši tisícovky těm, kteří si sjednají DPS v mobilní aplikaci s vlastním měsíčním příspěvkem alespoň 500 korun. Akce bonus 1 000 korun platí i pro dětské penzijní spoření, a to až do konce roku 2022. A stejně tak Penzijní společnost České spořitelny, která nabízí do konce října bonus 1 000 korun k dětskému „penzijku“.
Benefitem je i podíl na zisku
Jsou tu ale i další možnosti bonusů a benefitu. S novinkou přišla penzijní společnost Rentea. Ta se každých pět podělí se svými klienty o svůj zisk. Podle ředitelky penzijní společnosti Lucie Jurníčkové klienti na tento benefit slyší.
„Klientům každých pět let připíšeme na účet věrnostní bonus ve výši minimálně jedno procento z průměrného zůstatku na smlouvě v daném období. A pokud za toto období bude zhodnocení fondů vyšší, než jsou naše cíle, může být bonus ještě vyšší,“ vysvětluje, jak daný benefit funguje.
Zároveň ale i upozorňuje, že vůbec největší benefit a bonus, který klienti mohou k penzijnímu spoření získat, je příspěvek od zaměstnavatele. A tady už je podle ní situace o poznání horší.
„Máme 70 procent smluv, kde není sjednán příspěvek zaměstnavatele,“ tvrdí s tím, že je to s podivem, protože i zaměstnavatelé mají možnost uplatnit daňové výhody, pokud zaměstnanci přispívají na penzijní spoření se státním příspěvkem. Problém tak spíš než v penězích spatřuje v administrativních nárocích na zaměstnavatele.
„Jsou ale i případy, kdy si klient sám nezjistí, že má možnost tohoto benefitu a pak jej nevyužívá. Doporučuji si to ohlídat, je škoda tento zásadní benefit nevyužívat,“ upozorňuje.
Jen čtvrtině lidí přispívá zaměstnavatel
Není nic smutnějšího, než je český trh práce, tvrdí ekonomové, ale i podnikatelé. Na veřejných rozpočtech je závislých zhruba milion pracovníků a další přibývají, zatímco privátní sféra dlouhodobě trpí nedostatkem pracovníků.
„Žádný trh práce v Česku neexistuje. Je to jen přetahovaná mezi firmami o lidi, kteří už na trhu jsou. Například u IT vývojářů jsme narazili na strop. Platíme jim až 7,5 tisíce korun za den. A stejně vývojáři nejsou,“ popisuje aktuální stav například Jiří Pecina ze společnosti Meddi hub, která vyvíjí stejnojmennou mobilní aplikaci.
A právě zde by podle zástupců penzijních společností mohl pomoci i příspěvek na penzijní spoření. Problém ale je, že firem, které lidem na spoření na penzi přispívají, je spíše méně než více.
Odborníci varují před ukončováním penzijního spoření kvůli inflaci |
„Příspěvek zaměstnavatele pak pobíralo ve III. pilíři v 1. čtvrtletí 2022 celkem 1 130 331 účastníků. Což je 25 procent z celkového počtu účastníků,“ potvrzuje tiskový mluvčí asociace Jan Sedláček.
Čtvrtina lidí, kterým přispívá zaměstnavatel, a 75 procent lidí, kterým zaměstnavatel nepřispívá, je podle něj více než výmluvná statistika. Přičemž průměrný příspěvek zaměstnavatelů činil v DPS u všech devíti tuzemských penzijních společností v letošním prvním čtvrtletí 1 108 korun měsíčně. Ve starém penzijním připojištění, kde si spoří vůbec nejvíce lidí, byl ještě nižší, a to 993 korun.