Největší bonus k penzijnímu spoření může dát zaměstnavatel

26.09.2022

Že žádná sleva není zadarmo, platí i na trhu finančních produktů. Možná i proto mnohé z finančních institucí novým klientům nedávají slevy, ale finanční bonusy. Ve finále se jedná o to samé. Na druhé straně je i rozdíl mít, nebo nemít bonus.
Největší bonus k penzijnímu spoření může dát zaměstnavatel

Finanční bonusy mají různé podoby. Velmi často je to odpuštění poplatků za sjednání smlouvy a mnohdy jsou to i peníze „na dřevo“. Novinka je, že ke stejné politice sáhly i penzijní společnosti, které nabízejí doplňkové penzijní spoření (DPS).

Hledáte opravdu dobrého zaměstnavatele? Navštivte internetový portál jobDNES.cz.

„Založte si penzijní spoření s vlastním měsíčním příspěvkem aspoň 500 korun a získejte odměnu 1 000 korun! Akce platí i pro dětské penzijní spoření,“ láká na svých stránkách na speciální akci s podtitulem „Získat odměnu je tak snadné!“ ČSOB Penzijní společnost s tím, že tisíc korun dá každému, kdo si uzavře DPS do konce listopadu.

Na státní penzi nespoléháme, říká většina Čechů. Jaká je realita?

ilustrační snímek

Stejný obnos za novou smlouvu o DPS nabízí i Generali penzijní společnost. Ta ale už omezuje, na co může její nový klient tisícovku využít. Nenabízí totiž peníze, ale nabízí nákupní poukaz do Mall.cz ve výši 1 000 korun.

Ale jsou tu i další limity. Například KB Penzijní společnost nabízí akční bonus ve výši tisícovky těm, kteří si sjednají DPS v mobilní aplikaci s vlastním měsíčním příspěvkem alespoň 500 korun. Akce bonus 1 000 korun platí i pro dětské penzijní spoření, a to až do konce roku 2022. A stejně tak Penzijní společnost České spořitelny, která nabízí do konce října bonus 1 000 korun k dětskému „penzijku“.

Benefitem je i podíl na zisku

Jsou tu ale i další možnosti bonusů a benefitu. S novinkou přišla penzijní společnost Rentea. Ta se každých pět podělí se svými klienty o svůj zisk. Podle ředitelky penzijní společnosti Lucie Jurníčkové klienti na tento benefit slyší.

„Klientům každých pět let připíšeme na účet věrnostní bonus ve výši minimálně jedno procento z průměrného zůstatku na smlouvě v daném období. A pokud za toto období bude zhodnocení fondů vyšší, než jsou naše cíle, může být bonus ještě vyšší,“ vysvětluje, jak daný benefit funguje.

Zároveň ale i upozorňuje, že vůbec největší benefit a bonus, který klienti mohou k penzijnímu spoření získat, je příspěvek od zaměstnavatele. A tady už je podle ní situace o poznání horší.

„Máme 70 procent smluv, kde není sjednán příspěvek zaměstnavatele,“ tvrdí s tím, že je to s podivem, protože i zaměstnavatelé mají možnost uplatnit daňové výhody, pokud zaměstnanci přispívají na penzijní spoření se státním příspěvkem. Problém tak spíš než v penězích spatřuje v administrativních nárocích na zaměstnavatele.

„Jsou ale i případy, kdy si klient sám nezjistí, že má možnost tohoto benefitu a pak jej nevyužívá. Doporučuji si to ohlídat, je škoda tento zásadní benefit nevyužívat,“ upozorňuje.

Jen čtvrtině lidí přispívá zaměstnavatel

Není nic smutnějšího, než je český trh práce, tvrdí ekonomové, ale i podnikatelé. Na veřejných rozpočtech je závislých zhruba milion pracovníků a další přibývají, zatímco privátní sféra dlouhodobě trpí nedostatkem pracovníků.

„Žádný trh práce v Česku neexistuje. Je to jen přetahovaná mezi firmami o lidi, kteří už na trhu jsou. Například u IT vývojářů jsme narazili na strop. Platíme jim až 7,5 tisíce korun za den. A stejně vývojáři nejsou,“ popisuje aktuální stav například Jiří Pecina ze společnosti Meddi hub, která vyvíjí stejnojmennou mobilní aplikaci.

A právě zde by podle zástupců penzijních společností mohl pomoci i příspěvek na penzijní spoření. Problém ale je, že firem, které lidem na spoření na penzi přispívají, je spíše méně než více.

Odborníci varují před ukončováním penzijního spoření kvůli inflaci

ilustrační snímek

„Příspěvek zaměstnavatele pak pobíralo ve III. pilíři v 1. čtvrtletí 2022 celkem 1 130 331 účastníků. Což je 25 procent z celkového počtu účastníků,“ potvrzuje tiskový mluvčí asociace Jan Sedláček.

Čtvrtina lidí, kterým přispívá zaměstnavatel, a 75 procent lidí, kterým zaměstnavatel nepřispívá, je podle něj více než výmluvná statistika. Přičemž průměrný příspěvek zaměstnavatelů činil v DPS u všech devíti tuzemských penzijních společností v letošním prvním čtvrtletí 1 108 korun měsíčně. Ve starém penzijním připojištění, kde si spoří vůbec nejvíce lidí, byl ještě nižší, a to 993 korun.