„Od pečovatelských služeb přes techniky klimatizačních zařízení až po logistiky a akademiky - všude budou chybět pracovní síly,“ prohlásil Scheele. „Můžeme se postavit a prohlásit, že nechceme žádné cizince. Ale to nefunguje,“ uvedl na adresu možného odporu proti přistěhovalcům. „Faktem je, že Německu docházejí pracovní síly,“ dodal.
Hledáte práci v Německu? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz. |
Scheele rovněž předpověděl, že v letošním roce se počet potenciálních pracovníků v klasickém produktivním věku sníží téměř o 150 tisíc. „V dalších letech to bude mnohem dramatičtější,“ řekl. „Německo může tento problém řešit pouze školením nekvalifikovaných lidí a rekvalifikací těch, jejichž pracovní místa zanikla, umožněním práce na delší úvazek ženám, které nedobrovolně pracují na zkrácený úvazek, a především tím, že do země dostane přistěhovalce,“ dodal.
Spolkový statistický úřad v březnu oznámil, že ke konci loňského roku žilo v Německu 11,4 milionu cizinců. Meziročně tak jejich počet vzrostl o 204 tisíc, respektive o 1,8 procenta, což bylo nejméně za posledních deset let. Důvodem je nižší počet přistěhovalců, kteří do Německa v době pandemie nemoci covid-19 přicházejí. Úřad v souvislosti s dopady pandemie poukázal na dočasně uzavřené hranice a komplikované podmínky pro přistěhovalectví.
Zahraniční pracovníci chybí i v Česku
Zaměstnance z ciziny poptávají i české firmy. „Zaměstnavatelé upřednostňují zaměstnávání domácích pracovních sil, protože nábor ze zahraničí je personálně i finančně náročný. Na trhu práce je ale dlouhodobě nedostatek kvalifikovaných pracovníků, firmy je proto musí poptávat i v zahraničí,“ říká mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.
Brigád je letos méně, brigádníci jsou přesto vybíraví. Vadí jim těžká práce |
Nejžádanější jsou podle něj profese jako kovodělníci či strojírenští dělníci, firmy však ve velkém shánějí i řemeslníky. Podepisuje se na tom pokles zájmu o učňovské školství, ale i demografický vývoj, kdy v posledních 20 letech ubylo středoškoláků.
„Odhadujeme, že zaměstnavatelé nyní potřebují obsadit zhruba 450 tisíc pracovních míst. A protože vědí, že na úřadech práce nenaleznou vhodně kvalifikované zaměstnance, využívají jiné způsoby náboru, například přes pracovní servery nebo náborové firmy,“ uvádí Diro.
Přes úřady práce nabízeli zaměstnavatelé ke konci července celkem 358 152 volných míst. „72,2 procenta tvoří místa vhodná i pro cizince, zaměstnavatelé nejčastěji hledají pracovníky v oblasti výroby a stavebnictví,“ uvedla mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.