V ulicích jeruzalémského Starého Města panuje až děsivý klid. Přitom v minulosti sem kvůli svátku Pesach proudily davy lidí. Izraelský statistický úřad informoval o tom, že během letošního února dorazilo do Izraele jen 68 tisíc turistů. Ve stejném období loňského roku jich přitom bylo více než 319 tisíc, píše BBC.
Nedostatek turistů trápí izraelské podnikatele. „Prodávám jen online. V podstatě jen doufám v zázrak,“ říká prodejce Zak, který v ulicích Jeruzaléma provozuje obchod s dárkovými předměty a specializuje se hlavně na starožitnosti i mince.
Útočníci vjeli v Jeruzalémě do lidí, tři zranili. Zbraně se jim zasekly |
Na trvající konflikt zareagovaly i ratingové agentury. Společnost S&P snížila dlouhodobý rating Izraele z AA minus a A plus, což i přes veškeré izraelské snahy potvrzuje částečnou ztrátu důvěry ze strany globálních trhů. Řada expertů se navíc začíná obávat možné eskalace konfliktu v podobě izraelsko-íránské války, která by mohla tvrdě dopadnout mimo jiné i na cenu ropy.
Izraelské HDP se propadá
Izraelský hrubý domácí produkt se i vlivem války v posledním čtvrtletí roku 2023 propadl o 5,7 procenta. Řada Izraelců však říká, že tento pokles je nižší, než se původně domnívali a hovoří o relativní odolnosti izraelské ekonomiky vůči trvající válce. I přesto však není možné zlehčovat, že země je momentálně zapletena do nejdelšího válečného konfliktu od získání své nezávislosti v roce 1948.
Plán pro Rafáh: Izrael odveze civilisty a půjde pro rukojmí i zbytek Hamásu |
Výkonnost izraelské ekonomiky se drží nad vodou hlavně díky sektoru technologií. Navzdory válce nevyschly ani investice, které do izraelských technologických podniků proudí. V prvním čtvrtletí letošního roku firmy na investicích získaly celkem 2 miliardy amerických dolarů, v přepočtu zhruba 46 miliard korun.
„Izraelská ekonomika je možná robustní, společnost je na tom ale jinak. Většina místních je v depresi a navzdory často i vysokým příjmům přemýšlí, co budou se svým životem dál dělat,“ komentuje vysokoškolská pedagožka Elise Brezisová svůj pohled na dnešní Izrael pro BBC.
Hůře než Izrael je na tom Palestina
Ještě horší situace však panuje asi 250 kilometrů severním směrem, a to konkrétně na nestabilní hranici Izraele s Libanonem. Izraelská armáda tam v podstatě denně svádí náročné přestřelky s Hizballáhem. Řada Libanonců kvůli střetu opustila své domovy a zamířilo jinam. Tvrdou ránu přináší trvající konflikt i tamnímu zemědělskému sektoru.
Nesplnili jsme úkol. Šéf armádních zpravodajců Izraele končí kvůli útoku Hamásu |
Řada Palestinců navíc před válkou byla závislá na své práci právě v Izraeli. Dlouhodobě tu tedy panovala obrovská provázanost s izraelskou ekonomikou, která se však 7. října loňského roku vlivem masivních útoků na Izrael změnila. Lidé přišli o práci i obživu, což mělo na běžný život mnoha Palestinců katastrofální dopady. Trpí i mladí, kteří si nyní jen těžko shánějí práci.
„Mladí Palestinci jsou bez práce. Mnozí z nich jsou přitom talentovaní. Čím déle bude válka pokračovat, tím více se budou obě ekonomiky od sebe vzdalovat,“ říká pro BBC předseda Betlémské obchodní a průmyslové komory Samir Hazboun.
Hlasování o členství v OSN rozzlobilo palestinskou samosprávu i Izrael |
Představitelé Hamásu říkají, že v průběhu posledních šesti měsíců Izrael v důsledku opakovaných leteckých útoků a pozemních operací zabil už 34 183 lidí. Na mírové řešení konfliktu to minimálně v současné době příliš nevypadá, uzavírá BBC.
Hledáte práci v České republice? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz |