Po úmrtí příjemce důchodu si ČSSZ v některých případech stahuje neoprávněně vyplacenou penzi z bankovního účtu automaticky. S bankami má totiž uzavřené smlouvy, které ji k takovému kroku opravňují.
„Po úmrtí manžela mi sociální správa oznámila, abych s jeho důchodem nic nedělala, že si ho z bankovního účtu stáhnou zpátky. Zarazilo mě tehdy hlavně to, že může sociální správa sahat na můj účet,“ popisuje osobní zkušenost paní Jana z Plzeňska. Starobní důchod totiž sociální správa zasílala na její bankovní účet, jelikož byl vážně nemocný, nikam již delší dobu nevycházel a paní Jana se o něj dlouhou dobu starala.
ČSSZ s bankami při výplatě přeplatků spolupracuje
Taková praxe, kdy banka sama poukáže neoprávněně vyplacenou dávku důchodového pojištění z účtu zpět správě sociálního zabezpečení po úmrtí jeho příjemce, je ale běžná – a je v souladu se zákonem.
„Pokud je výplata zasílána na bankovní účet, ČSSZ žádá banku o navrácení přeplatku. Jde o zákonný postup upravený zákonem č. 155/1995 Sb., na jehož základě má ČSSZ s příslušnými bankami podepsané smlouvy o vracení provedených, ale nenáležejících důchodových splátek,“ vysvětluje vedoucí oddělení komunikace a tisková mluvčí ČSSZ Tereza Koukolová.
Pokud na bankovním účtu klienta, kam důchod přišel, již není dostatek peněz, aby je banka mohla poukázat zpět sociální správě, pak úřad požaduje peníze po osobě s dispozičním právem k účtu zemřelého. V situaci, kdy neměl nikdo jiný možnost nakládat s penězi na účtu, musí přeplatek na důchodu sociální správě vrátit manžel nebo manželka zemřelého s nárokem na pozůstalostní penzi.
Analýza: Penzi nad 20 tisíc korun má už téměř 1,4 milionu důchodců |
„Dále děti a rodiče, jestliže žili se zemřelým v době jeho smrti v domácnosti. Pokud neexistuje žádná z těchto osob, přeplatek se považuje za dluh důchodce a vypořádá se v rámci dědictví,“ objasňuje mluvčí ČSSZ.
V případě paní Jany, kdy důchod jejího zemřelého manžela chodil na její účet, přechází povinnost vrátit přeplatek na ni. Stejná povinnost platí u hotovostně neoprávněně vyplacených důchodů, kdy je převezme některý z pozůstalých.
Kdy sociální správa žádá o vrácení vyplaceného důchodu
Při posuzování oprávněnosti vyplaceného důchodu po úmrtí jeho příjemce sehrávají v některých případech zásadní roli dny, a někdy dokonce hodiny. Určující je v takové situaci stanovený výplatní den dávky důchodového pojištění a datum úmrtí jejího příjemce.
„Podle platné legislativy nepožaduje sociální správa důchod zpět, když jeho příjemce zemře ve výplatní den svého důchodu nebo později. Tak nevzniká přeplatek na důchodu a sociální správa jej tedy nepožaduje vrátit, a to ani v jeho poměrné částce,“ říká finanční poradce skupiny Partners David Kučera.
Opačný scénář ale nastává v situaci, kdy příjemce penze zemře před výplatním dnem dávky, a to třeba jen o jediný den. Pak sociální správa vykáže přeplatek na důchodu a nárokuje si jeho vrácení v plné výši.
Důchody se vyplácejí dopředu
Přeplatky na důchodech vznikají převážně v důsledku toho, že se veškeré dávky důchodového pojištění vyplácejí v měsíčním předstihu, tedy dopředu. A ČSSZ se o úmrtí příjemce dávky často dozvídá se zpožděním a až v momentě, kdy již důchod na jeho účet či účet jiné oprávněné osoby odeslala. Proto i upozorňuje, že oznámit úmrtí příjemce důchodu sociální správě není sice povinností jeho blízkých a příbuzných, ale je praktické o něm ČSSZ informovat.
Zanikl vám nárok na vdovský důchod? Podmínky pro obnovení se nejspíš změní |
„Vzhledem k tomu, že zapracování jakékoliv změny do systému je otázkou zpravidla několika dní, oznámit úmrtí blízkého všem klientům doporučujeme,“ říká tisková mluvčí ČSSZ.
Nedoplatek důchodu naopak vykáže sociální správa například kvůli tomu, že jeho příjemce pobýval delší dobu v nemocnici či jiném zdravotnickém zařízení a důchod či důchody si před svým úmrtím nepřevzal.
„I tady platí podobná posloupnost jako u přeplatku, kdy nárok na tyto nevyplacené důchody mají manželka či manžel a pak děti,“ upřesňuje David Kučera. Jinak přechází nevyplacený důchod nebo i důchody – podobně, jako je tomu u přeplatku do dědického řízení.
Chcete mít klidnou penzi? Najděte si dobře placenou práci na internetovém portálu jobDNES.cz |