Ve srovnání s loňským červnem se míra nezaměstnanosti nezměnila. „Lidé se vrací do zaměstnání a my budeme s Inspekcí práce kontrolovat, jestli firmy neždímají kvůli ztrátám své zaměstnance,“ napsala Maláčová.
Důvodem dalšího poklesu nezaměstnanosti jsou podle odborníků především zlepšující se pandemická situace a nedostatek pracovníků ze zahraničí. Trh práce podle úřadu ovlivňují zejména sezonní práce ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví, rybářství, v živočišné a potravinářské výrobě, pohostinství, prodeji či ve službách.
Bojíte se nezaměstnanosti? Najděte si stabilní práci na pracovním portálu jobDNES.cz. |
„V souvislosti s uvolňováním ochranných opatření obnovili své ekonomické aktivity zaměstnavatelé působící v oborech, ve kterých vlivem pandemie došlo ke značným hospodářským ztrátám. Řada nezaměstnaných také nastoupila do práce v rámci sezonních činností, které už jsou v plném proudu,“ řekl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.
„Český trh práce se ani nestačil během pandemie pořádně ochladit a už se začínají objevovat opětovné známky přehřívaní. Zatímco v uplynulých měsících se nářky nad nedostatkem pracovníků ozývaly hlavně z průmyslu, nyní zaznívají podobné ohlasy již i ze znovuotevíraných služeb. Této situaci napomáhá i pokračující absence zahraniční pracovní síly,“ odhadla Raiffeisenbank.
Nejvíce lidí bez práce je v Ústeckém kraji
V dalších měsících by mohla nezaměstnanost, pokud se nezhorší epidemická situace a nezpřísní současná opatření, ještě mírně klesat. „Například v gastronomii a hotelnictví zaznamenáváme v souvislosti s rozvolňováním postupný nárůst počtu volných pracovních míst,“ dodal Najmon.
Během června se na úřadech práce nově zaevidovalo 28 463 lidí, to je o necelou stovku méně než v květnu a asi o 10 000 míň než před rokem. Průměrný věk nezaměstnaných byl uplynulý měsíc 43,2 roku, zatímco loni to bylo 42,2 roku. Věková struktura uchazečů o zaměstnání se za posledních pět let výrazně nemění.
Bez práce byli nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou.
Na jedno volné pracovní místo připadá v Česku v průměru 0,8 uchazeče o zaměstnání, z toho nejvíce v okresech Karviná (10,2), Sokolov (5,3) a Most (4,9).
Nejvyšší podíl nezaměstnaných osob byl v červnu v Ústeckém kraji, a to 5,6 procenta, následoval Moravskoslezský kraj s 5,4 procenta a Karlovarský s 5,2 procenta. Tyto tři regiony měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob i v červnu minulého roku, což podle Úřadu práce ČR odpovídá jejich dlouhodobé ekonomické situaci.
Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstává v Pardubickém kraji - 2,4 procenta. Situace se nejvíce změnila v Praze a v Ústeckém kraji, kde podíl nezaměstnaných osob oproti červnu 2020 vzrostl o 0,4 procentního bodu na 3,4 procenta, respektive 5,2 procenta.
Zaměstnavatelé nejčastěji hledají pracovníky v oblasti výroby a výstavby. Zájem mají o dělníky výstavby budov, montážní dělníky, obsluhu vysokozdvižných vozíků, pomocníky ve výrobě nebo uklízeče a řidiče nákladních automobilů. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze a Středočeském kraji.
Úřad práce v pátek uvedl, že míra nezaměstnanosti v Česku byla podle posledních dostupných dat Eurostatu za květen 2021 nejnižší v celé EU, a to 3,1 %, průměr v EU je 7,1 %.