Nezaměstnanost v Česku v únoru zůstala na 4,3 procenta, uvedla Maláčová

05.03.2021

Ministryně práce a sociálních věcí dále na svém Twitteru oznámila, že v evidenci úřadů práce bylo 311 463 zájemců o zaměstnání. Nezaměstnanost v České republice zůstává na nejnižších číslech v Evropské unii.
Nezaměstnanost v Česku v únoru zůstala na 4,3 procenta, uvedla Maláčová

Nezaměstnanost v Česku zůstala v únoru i přes pokračující opatření proti šíření nemoci covid-19 na lednových 4,3 procenta. V evidenci úřadů práce bylo 311 463 zájemců o zaměstnání, proti lednu o 2604 více. 

Hledáte práci? Navštivte pracovní portál jobDNES.cz a najděte si ji ještě dnes.

Současně ale přibylo volných pracovních míst a jejich počet dál převyšuje počet evidovaných lidí bez práce. Zaměstnavatelé nabízeli v únoru 330 735 pracovních pozic, jak vyplývá ze zveřejněných údajů Úřadu práce ČR.

„Zároveň se rychle mění trh práce. Tomu musíme jít naproti. Proto plánujeme více rekvalifikací, konkrétně až 100 000 ročně,“ napsala bez dalších podrobností Maláčová.

05.března 2021 v 08:55, příspěvek archivován: 05.března 2021 v 10:15

Únorová nezaměstnanost se ustálila na 4,3 % a nadále ji držíme na nejnižších číslech v EU! V evidenci ÚP je aktuálně 311 463 uchazečů. Zároveň se rychle mění trh práce. Tomu musíme jít naproti. Proto plánujeme více rekvalifikací - až 100 000 ročně!

1 člověk to sdílíodpovědětretweetoblíbit

Generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon uvedl, že pro současný pracovní trh je charakteristická disproporčnost ekonomické krize. „Jsou odvětví, která výrazně postihlo nařízené uzavření provozů, především cestovní ruch, gastronomie, služby, obchod, kultura. A na druhé straně jsou oblasti, jako je výroba, zdravotnictví, sociální péče, ve kterých se zaměstnavatelé potýkají s nedostatkem pracovní síly,“ uvedl Najmon.

Podle úřadu práce se však nezaměstnanost v Česku i přes koronavirovou epidemii drží na relativně nízkých číslech. I v dalších ji ale bude ovlivňovat epidemická situace a s tím spojená opatření. Zároveň se ale rozjedou sezonní práce, především ve stavebnictví, v lesnictví nebo zemědělství, doplnil Najmon. 

Zaměstnance hledá Praha i Plzeňský kraj

Vedle toho podle něj přetrvává zájem zaměstnavatelů o nové pracovníky hlavně v technických a dělnických profesích a zvýšil se zájem měst a obcí o lidi na veřejně prospěšné práce.

Na jedno volné místo v průměru nyní připadá v Česku jako v lednu 0,9 uchazeče. Mezi regiony jsou však velké rozdíly. Zatímco v okrese Praha-východ je to v průměru 0,1 zájemce, na Karvinsku připadá na jednu pozici téměř 12 uchazečů. Nejvíce volných pozic chtějí podle evidence úřadů obsadit zaměstnavatelé v Praze a Středočeském, Jihomoravském a Plzeňském kraji.

Pokles nezaměstnanosti proti lednu zaznamenalo 28 okresů. Největší, o 2,5 procenta, byl na Tachovsku. Naopak ve 48 regionech míra nezaměstnanosti vzrostla. Nejvíce, o 4,4 procenta, v okrese Ústí nad Labem.

Zdroj: Úřad práce

Zdroj: Úřad práce

Podle analytiků se podobný vývoj nezaměstnanosti dal očekávat. Důvodem je podle nich především pokračování vládních podpůrných programů při současné koronavirové epidemii. 

„Podpora zůstávala v platnosti i během února a z některých konkrétních sektorů dokonce přicházely signály o nedostatku pracovníků,“ říká například analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.

V lednu úřady práce evidovaly 308 859 lidí bez zaměstnání, v únoru jich tak bylo podle údajů Maláčové zhruba o 2600 více.