Uplatnění na trhu práce našlo zhruba 2,5 milionu lidí, což znamená, že ti, kteří byli kvůli dopadům koronaviru propuštěni, se v květnu zpět do práce vraceli rychleji, než se čekalo. Podle amerického ministerstva práce jde o největší měsíční přírůstek od roku 1939.
Analytici předpokládali, že kvůli pandemii způsobené šířením koronaviru se míra nezaměstnanosti dostane v květnu až ke dvaceti procentům. Byla by tak nejvýše od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Nečekaný vývoj květnové nezaměstnanosti pokládají za signál, že hospodářství se z dopadů karanténních opatření zotavuje rychleji.
Může se hodit,[object Object], |
„Opravdu velká zpráva o pracovním trhu. Výborně to děláte, prezidente Trumpe (žertuju, ale je to tak)!,“ napsal americký prezident Donald Trump na twitteru jen několik minut po zveřejnění statistiky.
Americké akcie na zprávu zareagovaly silným růstem, americký dolar pak prudce posílil vůči japonskému jenu.
Pro mnohé Američany jsou snižující se čísla počtu nezaměstnaných pomyslným světlem na konci tunelu. V dubnu totiž došlo na americkém trhu práce k rekordnímu propadu, o místo přišlo skoro 20,7 milionu lidí. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 14,7 procenta z březnových 4,4 procenta.