Nike dá zaměstnancům týden volna, aby se psychicky vzpamatovali z pandemie

31.08.2021

Společnost Nike dala některým svým zaměstnancům bonusový týden volna před zářijovým návratem do kanceláří. Vedoucí představitelé firmy tím chtějí podpořit duševní zdraví svých pracovníků, které v mnoha případech negativně poznamenala několikaměsíční pandemie nemoci covid-19.
Nike dá zaměstnancům týden volna, aby se psychicky vzpamatovali z pandemie

Bonusové pětidenní volno čerpají už od pondělí pracovníci hlavní kanceláře v americkém Oregonu. Nike tímto krokem reagoval i na rostoucí počet syndromů vyhoření, které mnohdy souvisely s koronavirovou pandemií a s několikaměsíční prací z domova. Informoval o tom deník BBC.

Máte dobrého zaměstnavatele? Pokud ne, najděte si nového na pracovním portálu jobDNES.cz.

„Dopřejte si čas na odpočinek a stravte tento týden se svými blízkými,“ napsal v oficiální zprávě pro zaměstnance jeden z vedoucích představitelů firmy Matt Marrazzo.

Boty a oblečení Nike mizí z řady obchodů. Firma chce jít vlastní cestou

Ten na sociální síti LinkedIn v průběhu minulého týdne rovněž uvedl, že loňský rok byl podle něj drsný a velmi traumatizující. Zaměstnance proto vyzval, ať během těchto pěti dnů vůbec nepracují. „Není to jen týden volna. Duševní zdraví nemůžeme zanedbávat. Odpočinek je klíčem k dalšímu dobrému výkonu,“ řekl.

Nike má za sebou úspěšný rok. V posledním čtvrtletí loňského roku utržila firma 12,3 miliardy dolarů. Překonala tím odhady analytiků, kteří hovořili přibližně o 11 miliardách. 

Meziročně vzrostly tržby o 96 procent. Úspěch společnost zaznamenala hlavně na severoamerickém trhu, kde prodeje meziročně stouply o 141 procent. Celkové výsledky firmy příliš negativně neovlivnila ani situace v Číně, kde se firmě nedařilo a prodeje meziročně stouply jen o sedmnáct procent.

Nike žaluje firmu, která prodávala boty zdobené satanskými symboly

Vysoké tržby se pozitivně odrazily i v ceně akcií. Za posledních šest měsíců vzrostla jejich hodnota o více než 22 procent. V úterý dopoledne se jedna akcie na burze obchodovala za zhruba 168 amerických dolarů, což je v přepočtu asi 3 600 korun.

Podobný krok jako Nike učinily v minulých měsících i jiné společnosti. Volno na podporu duševního zdraví svým zaměstnancům dala třeba on-line seznamovací aplikace Bumble. Týden volna dostalo více než 700 pracovníků v průběhu letošního června.

Duševní pohoda je důležitá i pro firmy v Česku

Podle průzkumu společnosti Visier až 89 % pracovníků v minulém roce zažilo syndrom vyhoření. Častěji zažívala tento stav mladší generace, z hlediska pohlaví šlo více o ženy. 

Šťastný život je fyzicky aktivní. Pohybu však nesmí být moc, říká věda

Důvody, které respondenti uváděli, byly různé. Pro některé to byl nedostatek podpory od vedení nebo pracovní vytížení, pro jiné třeba světové události způsobené pandemií covid-19. I české firmy se proto duševní pohodu nyní snaží více řešit. 

Bonusové volné dny, jako určitá forma prevence, ale nejsou pro české společnosti zatím prioritou a nabízejí jiné možnosti.

„Duševní pohoda a zdraví zaměstnanců se kvůli pandemii dostaly na seznam předností. Pandemie byla akcelerátorem zavádění programů na podporu mentálního zdraví či resistence vůči stresu nebo vyhoření. Z našeho průzkumu vyplynulo, že programy na podporu duševního zdraví zavedlo v době pandemie asi 40 % firem z oboru podnikových, zákaznických a IT služeb,” uvedl Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL.

Zdraví ve skořápce. Vejce podporují dobrý zrak, růst svalů a duševní pohodu

„Většina firem v Česku začala pravidelně monitorovat spokojenost a duševní rozpoložení svých zaměstnanců. Následně firmy začaly nabízet podpůrné prostředky. Mezi ty patří třeba teambuildingové aktivity, jako je vaření, zdobení perníčků nebo současné sledování koncertů,“ řekl pro iDNES.cz Jacek Kowalak, generální ředitel české pobočky společnosti Randstad.

Řadí se sem ale i pravidelné sportovní aktivity. „Při kterých se zaměstnanci propojují skrz aplikace a vzájemně se sledují. Jiné společnosti zavedly i vlastní krizovou linku,“ dodal Kowalak.