Nouze a vykořisťování. Portugalsko řeší přísun levné pracovní síly z Asie

13.06.2021

Evropské země, které se zaměřují na zemědělskou výrobu, trpí nedostatkem zaměstnanců. Ve velkém využívají levnou pracovní sílu z Asie, kterou do Evropy často nelegálně dostávají gangy převaděčů. Tito lidé pak na farmách či polích musí snášet nelidské podmínky a špatné zacházení, uvádí organizace Proarbacar, která na rostoucí problém upozornila v Portugalsku.
Nouze a vykořisťování. Portugalsko řeší přísun levné pracovní síly z Asie

Ve Francii, Velké Británii, Německu a především v Portugalsku pracuje na polích, vinicích a farmách obrovské množství pracovníků z Indie, Nepálu, Thajska či Pákistánu.

Nechcete být pouze levnou pracovní sílou? Najděte si dobře placenou práci na portálu jobDNES.cz.

Právě v Portugalsku, kde je levné pracovní síly z Asie nejvíce, je momentálně okolo 30 tisíc lidí, kteří v zemi žijí zatím stále napůl legálně a čekají povolení k pobytu. Tito lidé však často musí žít v naprosto nevyhovujících prostorách, pracují denně více než 10 hodin a pochybné agentury, které je zaměstnávají, je vykořisťují a neposkytují jim optimální mzdu.

„Asijské pracovní síly sem do Almeirimu přIchází asi od roku 2018. Předtím bylo takových pracovníků hodně hlavně v jižní oblasti Alentejo. Počet lidí, kteří sem přichází, se ale neustále zvyšuje,” říká Catia Sequeirová pro DW, která v neziskové organizacI Proabracar pomáhá s péči o migranty a se zařizováním portugalských dokladů.

Portugalská vláda si tento problém uvědomila až s příchodem pandemie. Na základě toho vláda legalizovala vstup pro všechny, kteří dovedou doložit, že alespoň tři měsíce pracovali a řádně odvádí sociální pojištění. Ttímto krokem se tak chtěla vyhnout tomu, aby se lidé do Portugalska dostávali nelegální cestou a byli vykořisťování.

Bohužel, ani se změnou pravidel se situace nezlepšila, jelikož úřady často dokumenty vyřizují dlouhé měsíce a roste i počet převaděčů ilegálních pracovníků, kteří často musí žít v obytných kontejnerech a spoléhají se jen na to, co jim poskytnou mafiánské pracovní agentury.

„Pandemie na jedné straně pomohla s tím, že se konečně legalizoval vstup do Portugalska po předložení pracovních zkušeností a odvodů. Na druhou stranu se tu pořád dějí šílené věci a procesy jsou příliš zdlouhavé,” říká Sequierová.

Dluhová past

S tím, jak v posledních letech roste portugalská zemědělská produkce, je logicky i větší prostor pro více a více zaměstnanců a levná pracovní síla z Asie je pro mnoho farmářů výhodná.

Samotní zaměstnanci však vydělávají okolo 600 eur a s tím, že musí platit jídlo, dopravu na pracoviště, ubytování a často i odvody agentuře, zbyde jim na den jen něco okolo deseti eur. Mnozí asijští pracovníci jsou navíc finančně vyčerpaní, jelikož zaplatili částky ve výši až 10 tisíc eur převaděčské mafii, která jim pomohla se vstupem do země.

Vzhledem k tomu, že někteří lidé jsou právě kvůli vysokým poplatkům převaděčům zadluženi, i kdyby získali legální pobyt k rezidenci a mohli se zapojit do běžného pracovního procesu v Portugalsku, stále se budou točit v bludném kruhu, jelikož výše jejich dluhů je astronomická.

K levné pracovní síle se však bohužel přiklání mnoho portugalských farmářů, jelikož samotní Portugalci už často těžkou manuální práci na poli dělat nechtějí.