O skladníky je zájem. Amazon v Česku zvedá nástupní mzdy o třináct procent

21.07.2021

Internetový obchod Amazon ve středu oznámil navýšení mezd v Česku pro zaměstnance distribučního centra v Dobrovízi. Týká se zejména vstupních pozic, na nichž budou pracovníci dostávat 182 korun na hodinu, tedy zhruba o třináct procent víc než doposud.
O skladníky je zájem. Amazon v Česku zvedá nástupní mzdy o třináct procent

Noví zaměstnanci distribučního centra společnosti Amazon v Dobrovízi mají nyní 160 korun na hodinu, od prvního srpna budou dostávat 182 korun na hodinu. Vedoucí pracovníci si také polepší, dosud začínali na 205 korunách na hodinu, od srpna to bude 225 korun na hodinu. Důvodem plošného zvyšování jsou výsledky ročního přezkoumání mezd zaměstnavatelů, kteří nabízejí podobné pozice v regionech, kde Amazon působí.

Připočte-li se desetiprocentní měsíční bonus, na který mají pracovníci internetového obchodu nárok, budou zaměstnanci na vstupních pozicích vydělávat 32 411 až 34 726 korun hrubého za měsíc, vedoucí týmů pak 40 068 až 42 739 korun, v závislosti na délce praxe.

Hledáte práci skladníka? Vyberte si ze široké nabídky internetového pracovního portálu jobDNES.cz.

Navyšování výdělků se týká i sezónních pracovníků, kteří ve skladu v Dobrovízi pomáhají zvládat nejvytíženější období roku. Kromě mzdy Amazon láká nové skladníky i na různé výhody.

„Vedle vysoce konkurenceschopné mzdy nabízí Amazon také atraktivní benefity zahrnující dotované stravování a dopravu do zaměstnání zdarma, a také inovativní vzdělávací program Career Choice, v rámci kterého hradíme zaměstnancům v průběhu čtyř let až sto dvacet tisíc korun, abychom jednotlivcům pomohli rozšiřovat kariérní možnosti, ať už v rámci společnosti, nebo mimo ni,“ vyjmenovává Zuzana Zajacová, personální manažerka společnosti Amazon pro český trh.

Amazon zvyšuje mzdy i v sousedním Slovensku. Novým zaměstnancům nabízí 5,8 eur na hodinu (149 korun), vedoucím týmů vyplácí 7,3 eur na hodinu (zhruba 188 korun), informoval slovenský zpravodajský portál Teraz

Americký scénář

Nicméně největší pozornosti, co se týče odměňování zaměstnanců, se obří internetový obchod stále těší ve Spojených státech. Tam ponechává začáteční mzdu na 15 dolarech na hodinu (385 korun), tedy na sumě, kterou nabízí už od roku 2018. I přesto podle zahraničních médií udává tempo celému pracovnímu segmentu nízkopříjmových Američanů bez vysokoškolského vzdělání.

Fast foody hledají, jak přilákat pracovní síly. Zvyšují platy, nabízí hlídání dětí

Hranice minimální mzdy v USA je stejná už dvanáct let, činí 7,25 dolaru na hodinu (186 korun). Přesto se novým standardem u nízkopříjmových pozic stává právě patnáct dolarů. Podle dat Federálního rezervního systému narostl výdělek pracovníků bez vysokoškolského vzdělání od začátku pandemie o 19 procent, což je nejprudší nárůst od roku 2014. 

Odborníci vidí příčinu ve štědřejších dávkách v nezaměstnanosti, kvůli kterým se lidé tolik neženou za každou pracovní příležitostí. Nicméně z rychlého růstu nejnižších mezd maloobchodníci i někteří experti viní právě mzdovou politiku Amazonu, píše britský deník Financial Times.

Každý americký podnik, ať už jde o prodejnu oblečení, pobočku rychlého občerstvení nebo třeba zábavní park, se musí při náboru zaměstnanců ohlížet za rameno, jestli tam náhodou nestojí distribuční centrum schopné pojmout stovky lidí, která zároveň láká na lepší finanční ohodnocení.

Příčinou není ani tak růst online prodejů, ale spíše příchod velkých mezinárodních nebo celostátních distribučních center, která se koncentrují ve stejných regionech a na trhu práce vytváří extrémně vysokou poptávku.

Jiří Halbrštát manažer náboru a marketingu společnosti ManpowerGroup

Každá ruka dobrá

V České republice sice internetový obchod nemá takovou sílu jako v domovských Spojených státech, i zde je však zvyšování mzdy u konkurence signálem pro velké zaměstnavatele. Někteří z nich už nástupní mzdu v průběhu uplynulého půl roku zvýšili. Například Kaufland zaměstnancům přidal na začátku června čtyři procenta, minimální interní mzda tak stoupla na 25 tisíc korun. V březnu zas Penny Market plošně zvýšil mzdy o tři procenta, čímž se minimální základní mzda rovněž dostala na 25 tisíc korun.

Ostře sledované zásilky. S trhem pomáhá dodavatelům umělá inteligence

Specifickým tlakům čelí odvětví logistiky, do nějž Amazon částečně spadá. Pandemie koronaviru vystupňovala poptávku po doručovatelských službách, každý skladník v distribučním centru a každý kurýr za volantem znamená pro podniky rychlejší doručení a tím pádem i konkurenční výhodu.

„Aktuálního tlaku na navyšování mezd v odvětví logistiky, ke kterému po období pandemie dochází, jsme si pochopitelně vědomi a také se jej snažíme maximálně reflektovat,“ říká k tomu tisková mluvčí logistické společnosti DoDo Jana Hejnicová. 

„Finanční ohodnocení a s ním spojené navyšování mezd je u nás postaveno na dynamickém modelu, v rámci kterého se snažíme zohlednit různou náročnost provozů, v nichž se naši kurýři pohybují. Konkrétní čísla se proto různí provoz od provozu,“ dodává Hejnicová.

Komplikovaná situace na trhu práce

„Mzdy v logistice rostou již několik let velmi rychlým tempem, protože v ČR neustále vznikají nová a nová logistická centra. Rychlé nárůsty o více než deset procent ročně pokračují i nyní. Příčinou není ani tak růst online prodejů, ale spíše příchod velkých mezinárodních nebo celostátních distribučních center, která se koncentrují ve stejných regionech a na trhu práce vytváří extrémně vysokou poptávku,“ popisuje situaci manažer náboru a marketingu personální společnosti ManpowerGroup Jiří Halbrštát. 

„Pokud potřebuje nové logistické centrum v jednom místě například na kraji Prahy, kde je prakticky nulová nezaměstnanost, najmout 500 skladníků, musí nabídnout výrazně vyšší mzdy, než má okolní konkurence. Časem donutí ostatní firmy, aby mzdy navýšily také,“ uvádí Halbrštát.

Podle něj je nyní trh práce extrémně komplikovaný. „Nejistota v pandemii, strach z její další vlny a zavírání ekonomiky, společně s vládní podporou na zachování zaměstnanosti, trh práce zmrazili a lidé dobrovolně nechtějí měnit zaměstnání. Motivace ke změně musí být tedy mnohem silnější, což vytváří další tlak na růst mezd především u logistických a výrobních pozic. Očekávám ale, že postupné zastavování programu Antivirus povede k částečnému propouštění u některých firem a dostupnost uchazečů o práci by se mohla lehce zvýšit,“ uzavírá Halbrštát.