Obavy z armády nezaměstnaných se nepotvrzují. Lidí bez práce je 3,7 procenta

09.08.2021

Nezaměstnanost v Česku v červenci zůstala stejně jako předchozí měsíc na hodnotě 3,7 procenta, předtím čtyři měsíce v řadě klesala. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Úřad práce ČR. Počet uchazečů o práci se proti červnu snížil o 1 124 na 272 178, ve srovnání s loňským červencem je nezaměstnaných bezmála o 7 500 méně. Naopak nabízených pracovních míst přibylo.
Obavy z armády nezaměstnaných se nepotvrzují. Lidí bez práce je 3,7 procenta

Ke konci července nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím úřadů práce celkem 358 152 volných pracovních míst, to bylo o 2 540 víc než v červnu a o 23 869 míst víc než před rokem.

Máte obavy z nezaměstnanosti? Najděte si stabilní práci na pracovním portálu jobDNES.cz.

Vývoj nezaměstnanosti podle analytiků ovlivňuje rozjezd ekonomiky po uvolňování opatření proti šíření nemoci covid-19.

„Obvykle v červenci nezaměstnanost v souladu se sezonním vývojem stagnuje nebo nepatrně vzroste. Letos zůstala na stejné hodnotě jako v červnu. V tomto ročním období je často aktivita firem v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodů celopodnikových dovolených utlumená. Oživení pracovního trhu se dá očekávat opět v září,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Místo migrantů covid a nezaměstnanost. Průzkum ukázal, čeho se lidé bojí

„Co se týká regionů, panuje tradičně nejnapjatější situace na pracovním trhu v okrese Karviná,“ říká analytik Raiffeisen Bank Vít Hradil. Tam nezaměstnanost dosahuje 9,0 procenta a na jedno volné pracovní místo připadá 10,4 uchazeče a v závěsu najedeme okres Most. Na opačném konci žebříčku se nachází Rychnov nad Kněžnou a Pelhřimov (shodně 1,7 procenta nezaměstnaných) a také Tachov a Praha-východ (shodně 0,1 uchazeče na jedno volné místo).

„Poslední mezinárodně srovnatelná data pocházejí z června a podle nich se Česká republika opět těší primátu nejméně nezaměstnané země Evropské unie, kde vévodí žebříčku s 2,8 procenta,“ dodává Hradil.  Novinkou je pak i první příčka v žebříčku všech zemí OECD, kde Česko odsunulo na druhé místo tradičního suveréna Japonsko (2,9 procenta).