Očekávání jsou optimistická. Mzdy se letos opět zvýší - JobDNES.cz

Očekávání jsou optimistická. Mzdy se letos opět zvýší

06.01.2025

Aktuální předpovědi odborníků naznačují, že většina lidí by v letošním roce mohla najít na výplatní pásce vyšší částku, než tomu bylo loni.
Očekávání jsou optimistická. Mzdy se letos opět zvýší

„Bude pokračovat slušný nominální růst mezd, což by ke konci roku již mohlo vést k vyrovnání bezprecedentních propadů reálných příjmů z let 2022 a 2023 a ke skutečnému zlepšení životní úrovně většiny domácností. Meziroční tempo růstu mezd za celý trh pravděpodobně mírně zpomalí z loňských 6,5 až 7 procent na 5,5 až 6 procent v roce letošním,“ nastiňuje Tomáš Ervín Dombrovský, analytik pracovního trhu společnosti Alma Career.

Podle podzimního průzkumu společnosti Alma Career celkem 36 procent zaměstnanců očekává v roce 2025 růst své mzdy či platu, dalších 22 procent to nevylučuje. Polovina z nich počítá se zvýšením nejvýše o pět procent, což 71 procent hodnotí jako nedostatečné. Necelá třetina čeká růst o 5,1 až 10 procent a zhruba desetina o více než 10 procent, což 69 procent z nich považuje za adekvátní.

„O něco rychlejším tempem porostou především mzdy zaměstnanců v soukromé sféře, zejména na podprůměrně ohodnocených pozicích,“ dodává Dombrovský.

Trápí vás rozpočet, inflace a šéf vám nechce přidat? Najděte si novou práci na portálu jobDNES.cz

Ještě optimističtější očekávání zaměstnanců vykazují listopadová data personální agentury Randstad ČR. Podle průzkumu očekává v roce 2025 růst mzdy téměř 70 procent zaměstnanců – nejčastěji počítají se zvýšením do 10 procent, 26,6 procenta předpokládá stagnaci a pouze 3,8 procenta se obává poklesu.

Jednou z velkých firem, které letos hodlají přidávat, je například IKEA ČR: „Od 1. ledna 2025 zvyšujeme mzdy téměř všem z našich více než 2 400 zaměstnanců, a to v průměru o pět procent. Chceme jim tak zajistit důstojnou životní úroveň a ocenit jejich dobrou práci,“ říká Daniela Kučová, Total Rewards Manager společnosti.

Více by si od ledna měli vydělat i státní zaměstnanci, jimž se paušálně zvýší platy o 1 400 korun. Jednotlivé platové tarify tak budou valorizovány od 1,8 do 11,5 procenta. Výjimkou jsou pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o sedm procent, tedy od 1 090 do 4 040 korun.

Výrazněji by si měli polepšit hlavně nejhůře odměňovaní zaměstnanci, jako jsou školní kuchařky, školníci, nepedagogičtí pracovníci či soudní zapisovatelky. Zaměstnanci ve veřejné sféře a státní službě budou od ledna navíc chráněni před nízkými výdělky takzvaným zaručeným platem ve čtyřech skupinách prací.