Od ledna stonáme bez papírů. Praktický průvodce e-neschopenkou

07.01.2020

Už žádné posílání neschopenky po sousedce, už žádné dohady, komu patří který díl průpisového formuláře a kdy dát mzdové účtárně lístek na peníze. Nemocné zaměstnance čekají změny. Od 1.ledna byl spuštěn projekt e-neschopenka.
Od ledna stonáme bez papírů. Praktický průvodce e-neschopenkou

Zcela nový provoz e-neschopenky se dotkne života čtyř milionů zaměstnanců, jejich podniků a organizací, lékařů i úředníků České správy sociálního zabezpečení. Ti všichni jsou nyní propojeni jednotným systémem, který má zjednodušit předávání informací o nemocných, ale i průběhu jejich léčby a uzdravení.

Úplně se například mění způsob, jakým se zaměstnavatel dozvídá o pracovní neschopnosti pracovníka. „Pojištěnec už nemusí předávat žádné doklady od lékaře společnosti, ve které pracuje. Náhrada mzdy i nemocenské mu přijdou automaticky,“ jmenuje jednu z největších změn specialistka na pracovní právo Klára Valentová z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners.

Nemocenská kalkulačka

Nemocnému dál zůstává v papírové podobě jediný doklad Průkaz práce neschopného pojištěnce. Žádné jiné části neschopenky, jak tomu bylo doposud, již zaměstnavateli nosit nebude. Vše ostatní totiž prochází systémem elektronicky.

„Zaměstnavatel se buď přihlásí do ePortálu ČSSZ stejným způsobem jako při využívání jiných služeb tohoto webu, nebo si aktivuje jeho notifikační službu. V takovém případě mu budou chodit automatická hlášení při každém rozhodnutí lékaře o vzniku, trvání a o ukončení neschopenky. Může si vybrat mezi zprávou zaslanou do datové schránky, nebo na e-mailovou adresu,“ popisuje advokátka Klára Valentová.

E-neschopenku si bude navíc moci propojit i s vlastním personálním nebo mzdovým softwarem. „Firmy mohou využívat nově zřizovanou službu ‚Data zaměstnavatelům o DPN‘, budou si tedy moci stahovat informace přímo do systému, se kterým ve společnosti pracují,“ vysvětluje Klára Valentová.

Krátká vs. dlouhá nemoc

První zatěžkávací zkouškou pro e-neschopenku by mohlo být už období na přelomu ledna a února, kdy obvykle do střední Evropy přicházejí vlny chřipkových epidemií. V případě chřipky se jedná o krátkou nemoc – do týdne, maximálně dvou je pracovník zase fit. A stejně jako přišla firmě, která požádá o notifikaci, informace o vzniku dočasné pracovní neschopnosti, přijde i ukončení neschopenky nemocného pracovníka.

Hledáte kvalitní životní pojištění? Nezávazně vám poradíme.

„Tuto informaci by měl zaměstnavateli okamžitě nahlásit i zaměstnanec,“ upozorňuje Klára Valentová. Podle zákoníku práce pak firma pracovníkovi vyplatí náhradu mzdy za dočasnou pracovní neschopnost. V případě, že je pracovník nemocný déle než 14 kalendářních dní, lékař zašle na příslušnou OSSZ informaci o tom, že zaměstnancova neschopenka stále trvá, a současně ji zapíše i do Průkazu práce neschopného pojištěnce.

Může se hodit

„Pro zaměstnavatele již nebude vystavovat žádné potvrzení, například jako byl doposud takzvaný lístek na peníze,“ uvádí advokátka. Tuto povinnost bude mít naopak zaměstnavatel, který elektronicky vyplní a zašle Přílohu k žádosti o dávku s údaji potřebnými pro výpočet nemocenského. „Novinkou je, že na této příloze zaměstnavatel uvede i platební účet, na který pracovníkovi vyplácí mzdu,“ podotýká Klára Valentová.

Nemocenské se poskytuje stejným způsobem, jakým je zaměstnanci vyplácena mzda, pokud sám nepožádá firmu o jiný způsob výplaty. Novela zákona o nemocenském pojištění však nijak neměnila postup u ostatních dávek, jako jsou například peněžité pomoci v mateřství, otcovské, ošetřovné, dlouhodobé ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství a postupů při nařízení karantény. „U těchto dávek nemocenského pojištění se bude postupovat jako doposud, to znamená, že budou i nadále v papírové podobě,“ podotýká advokátka Klára Valentová.

Jak je to u lékaře

Pokud zaměstnanec přijde k ošetřujícímu lékaři a ten ho uzná dočasně práce neschopným, vystaví mu e-neschopenku.

1. Lékař provede elektronické Hlášení o vzniku dočasné pracovní neschopnosti (1. díl neschopenky) a zaměstnanci předá vytištěný Průkaz práce neschopného pojištěnce (2. díl neschopenky).

2. Nemocný neprodleně nahlásí dočasnou pracovní neschopnost svému zaměstnavateli, a to v souladu s pravidly stanovenými v pracovním řádu. Nebude již ale firmě či organizaci, ve které pracuje, předávat žádné doklady.

3. Zaměstnavatel, který si aktivoval notifikační službu, dostane do datové schránky nebo e-mailem prvotní notifikaci o vzniku dočasné pracovní neschopnosti svého zaměstnance. Prvotní notifikace o neschopence pracovníka bude zaměstnavateli zasílána v okamžiku odeslání hlášení o vzniku dočasné pracovní neschopnosti ošetřujícím lékařem.

4. Ověřená notifikace o pracovníkově neschopence bude zaměstnavateli zaslána neprodleně po zpracování údajů v systémech České správy sociálního zabezpečení a následně bude mít k dispozici informace na ePortálu ČSSZ. „Doba ověření bude záležet na individuálních okolnostech – zejména správnost uváděných údajů na přijatých dokladech, případně nutnost jejich došetřování – a měla by trvat v řádu hodin či dní,“ podotýká advokátka Klára Valentová.

5. Při ukončení neschopenky lékař opět vystaví Hlášení o ukončení dočasné pracovní neschopnosti (3. díl neschopenky) a zašle ho elektronicky příslušné správě sociálního zabezpečení. Zaměstnanci současně vyznačí v Průkazu práce neschopného pojištěnce toto ukončení. Zaměstnavateli, který požádal o notifikace, přijde ihned informace o ukončení neschopenky a zároveň musí tuto informaci obdržet od pracovníka. Po jeho návratu do práce je zaměstnavatel povinen zaslat elektronicky hlášení o případném výkonu práce zaměstnance v poslední den dočasné pracovní neschopnosti nebo v jejím průběhu. Na základě těchto informací OSSZ vyplatí zaměstnanci zbývající část nemocenského.