Při nástupu do pracovního poměru nebo v jeho průběhu zpravidla podepisujete předávací protokol, v němž potvrzujete, že jste určité věci od zaměstnavatele převzali, případně v jakém stavu byly a na jak dlouhou dobu je máte svěřeny.
„V případě svěření věcí lze předávacího protokolu využít, jen pokud má svěřená věc v okamžiku jejího předání hodnotu nižší než 50 000 Kč. Pokud je hodnota vyšší, zaměstnavatel musí se zaměstnancem uzavřít písemnou dohodu o odpovědnosti za ztrátu,“ vysvětluje advokátka Nikola Faltová.
Před dvěma měsíci jsem skončila v práci, stále nemám potřebné dokumenty |
Podle praxe mezi svěřené věci nepatří například stroje, automobily, zařízení pracoviště, vybavení kanceláří nábytkem, ale ani předměty, které v rámci své pracovní činnosti používá více zaměstnanců.
Vyžádejte si písemné potvrzení
Standardně po vás zaměstnavatel při skončení pracovního poměru bude chtít, abyste mu vrátili všechny svěřené věci, jako je notebook, mobilní telefon, nářadí či jiné pracovní pomůcky včetně předaného příslušenství. Vrátit je musíte nejpozději ke dni skončení pracovního poměru, pokud se nedohodnete na jiném termínu. Povinnost vrátit svěřené prostředky trvá i po skončení pracovního poměru, a pokud byste ji nesplnili, zaměstnavatel vás může na vydání svěřené věci žalovat.
Předání si nechte písemně potvrdit v předávacím protokolu. „Tam uveďte stav věcí k okamžiku jejich vrácení, například že odpovídá běžnému opotřebení způsobenému užívání v souvislosti s výkonem práce u zaměstnavatele a že je bez vad, které by mohly mít za následek její nefunkčnost,“ doporučuje advokátka.
Vše by mělo být jednoznačně identifikované, aby nebyla možná záměna. Zkontrolujte, zda seznam vrácených věcí odpovídá seznamu věcí, které jste převzali v průběhu trvání pracovního poměru a jejichž převzetí jste zaměstnavateli potvrdili. Tímto postupem předejdete případným sporům.
Odpovědnost za ztrátu
A co když jste například drahý notebook ztratili? V případě svěřených věcí, které jsou předmětem písemného potvrzení o jejich převzetí včetně dohody o odpovědnosti za ztrátu, zaměstnanec za ztrátu odpovídá, přičemž se jeho zavinění předpokládá.
Nikola Faltová |
„Na rozdíl od obecné odpovědnosti za škodu, kdy zaměstnavatel musí zavinění zaměstnance prokázat, u ztráty se žádné zavinění neprokazuje a zaměstnanec je povinen hradit ztrátu v plné výši,“ upřesňuje Nikola Faltová.
Odpovědnosti se můžete zbavit pouze pokud prokážete, že ztráta vznikla zcela nebo zčásti bez vašeho zavinění, třeba proto, že firma nevytvořila řádné podmínky k zabezpečení věcí na pracovišti (zamykací skříňky, trezor, apod.). Nebo pokud se tak stalo v důsledku trestného činu, například krádeže a vy jste k ochraně svěřené věci učinili vše, co po vás lze rozumně požadovat a zároveň se nedopustili nedbalostního jednání.
Představme si situaci, kdy po cestě z práce domů zaparkujete auto na veřejném parkovišti, v kufru máte notebook, auto necháte odemčené, odejdete na nákup, a když se vrátíte, zjistíte, že notebook vám ukradli. „V takovém případě nelze jistě učinit závěr, že v důsledku krádeže se zaměstnanec zprostí své odpovědnosti. Neučinil vše potřebné, aby svěřenou věc ochránil před její ztrátou, tedy nezamkl auto ani si notebook nevzal s sebou. Proto bude za ztrátu odpovídat,“ říká advokátka.
Odpovědnost za škodu
Je samozřejmé, že po vás firma nemůže požadovat, abyste věc vrátili ve stejném stavu, v jakém jste ji převzali, měla by ale být ve stavu odpovídajícím běžnému opotřebení.
Rozbil jsem služební tablet. Po třech letech mi přišel účet na 10 tisíc |
Pokud je poškozená, pak zaměstnanec odpovídá podle obecných pravidel stanovených § 250 v zákoníku práce. Musí takovou škodu způsobit zaviněně a zaměstnavatel je povinen zavinění prokázat.
„Nahrazuje se skutečná škoda. Výše náhrady nesmí přesáhnout částku rovnající se čtyřapůlnásobku průměrného měsíčního výdělku. Jestliže by ale došlo k poškození věci úmyslně, v opilosti nebo po užití jiných návykových látek, zaměstnanec odpovídá za škodu v plné výši,“ uzavírá Faltová.
Hledáte spolehlivé zaměstnance? Najděte je ve 120 tisícové databázi na portálu jobDNES.cz |