Hluboký ekonomický propad v důsledku pandemie bude mít podle Organizace spojených národů výraznější dopad na osoby ženského pohlaví.
Širokou nabídku práce pro ženy i pro muže najdete pořád na pracovním portálu jobDNES.cz |
Restrikce ekonomiky v mnoha státech ovlivňují globální zaměstnanost žen, která se poprvé za posledních dvacet pět let nezvýšila. Podle OSN je účast žen na trhu práce nízká především v západní a jižní Asii či v severní Africe, kde zaměstnanost klesla až pod třicet procent.
Modřiny jsou špička ledovce. Případů domácího násilí v karanténě přibylo |
Ženy také více pociťují důsledky omezení pohybu a nastavená karanténní opatření. Podle zprávy se až osmnáct procent žen stalo v posledních dvanácti měsících terčem fyzického nebo sexuálního ataku ze strany svého partnera.
Podle generálního tajemníka Organizace spojených národů Antónia Guterrese dopadá pandemie i na rovnoprávnost mužů a žen. Tvrdí, že nenajdeme na světě jediný stát, ve kterém by se o rovnoprávnosti obou pohlaví dalo hovořit a varoval před tím, že situace se v dalších měsících bude kvůli pandemii pravděpodobně ještě zhoršovat.
Ženy jsou podle zprávy také více vystaveny riziku infekce covid-19. „Ve zdravotnictví tvoří osoby ženského pohlaví zhruba sedmdesát procent pracovní síly. Jsou to tedy právě ženy, které v tomto ohledu trpí více než muži,“ uvedla pro Deutsche Welle hlavní statistička OSN pro otázky rovnosti pohlaví Francesca Grum.