Oui. Největšími workoholiky jsou francouzští manažeři, odhalil průzkum

31.01.2023

Američané sice zpopularizovali dnešní „kulturu spěchu“, ale podle nového průzkumu jsou to francouzští manažeři, kteří nyní pracují vůbec nejusilovněji. Průzkum odhalil, že za překvapivými pracovními návyky francouzských vedoucích pracovníků stojí obavy ze zpomalení ekonomiky spolu s neochotou pracovat na dálku.
Oui. Největšími workoholiky jsou francouzští manažeři, odhalil průzkum

Téměř čtyři z deseti vedoucích pracovníků francouzských podniků přiznávají, že pracují intenzivně a dlouho bez pravidelných přestávek. To je výrazně nad celosvětovým průměrem 25 procent a překonává to i čísla z USA, Velké Británii nebo Číny, zjistil průzkum zdravotní pojišťovny Bupa Global. Informaci přinesl portál Bloomberg.

Hledáte práci v managementu? Vyberte si ze široké nabídky manažerských pozic na jobDNES.cz.

Francouzští manažeři mají také ze všech zkoumaných zemí největší obavy o svůj individuální pracovní výkon. Autoři průzkumu zjistili, že k jejich workoholickým sklonům přispívají obavy o schopnost jejich organizací přečkat současnou ekonomickou nestabilitu spolu s neochotou pracovat na dálku ve srovnání s jejich kolegy ve světě.

„Kombinace vnějších ekonomických tlaků i tendence brát odpovědnost za firmu na sebe může přispívat k tomu, že francouzští manažeři pracují nejvíc,“ uvedl Anthony Cabrelli, výkonný ředitel společnosti Bupa Global, která poskytuje služby manažerům.

Jaká je budoucnost home office? Jeho vymizení nehrozí, uklidňují odborníci

Za pracovitými Francouzi se podle výsledků průzkumu umístily Spojené arabské emiráty, Egypt, Hongkong a Čína. V tabulce osmi nejpracovitějších manažerů pak následuje Velká Británie USA a Singapur.

Vzhledem k všeobecně vnímané francouzské pracovní politice a životnímu stylu mohou tato zjištění leckoho překvapit. Většina francouzských zaměstnanců ve službách má 35hodinový pracovní týden a letní dovolenou obvykle plánují na celý srpen. V roce 2017 se Francie také stala první evropskou zemí, která začala uplatňovat zákon týkající se „práva na odpojení“. Podle něj nesmí organizace pracovníkům posílat maily, volat jim anebo po nich chtít jiné pracovní povinnosti po pracovní době.

Přechod na home office během pandemie přiměl i další země k navržení podobných právních předpisů. Francouzský zákoník práce již například léta zakazuje, aby kdokoli obědval u svého pracovního stolu, třebaže platnost tohoto zákona byla v době vrcholící pandemie pozastavena.

Podle průzkumu společnosti Bupa, který se v srpnu a září tázal 2 439 osob s vysokým čistým příjmem v osmi francouzských regionech, byla usilovná práce podle Bloombergu častější mezi vedoucími pracovníky, kteří chodili do kanceláře na plný úvazek, než mezi těmi, kteří pracovali na dálku.