Ještě před pár lety se italští podnikatelé téměř výhradně snažili své firmy předat v rámci rodiny. Náročné krizové měsíce však připravily malým italským podnikům nové výzvy.
Hledáte dobře placenou práci v zahraničí? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz. |
Přibyly jim problémy ohledně narušení dodavatelských řetězců, s financováním nebo s plněním nejrůznějších enviromentálních standardů. Stále obvyklejším východiskem je prodej menšinových podílů externím zájemcům. Informovala o tom agentura Reuters.
Příkladem je rodinná firma skoro osmdesátiletého podnikatele Giacoma Carla Archiuttiho, která od roku 1967 vyrábí kuchyně. Rok po vypuknutí pandemie nemoci covid-19 totiž živnostník Archiutti prodal svůj třicetiprocentní podíl, a to soukromé investiční společnosti, se kterou neměl nic společného. Ještě pár let před tím ale o podobném kroku nechtěl ani slyšet.
„Rozhodně nelze očekávat, že obchodníkům z generace mého otce budeme říkat, co mají dělat. Italští živnostníci mají tendenci s přibývajícím věkem více kontrolovat svá podnikání. Obávají se, že bez nich firma v budoucnu nepřežije,“ uvedl pro agenturu Reuters Dionisio Archiutti, který je synem italského podnikatele s kuchyněmi.
Dříve by Archiutti v Itálii patřil mezi výjimky. Dnes ale nejsou podobné kroky postarších italských šéfů ničím výjimečným. Koronavirová pandemie totiž rodinným firmám ukázala, že je poměrně snadno může postihnout řada problémů. Jejich lídři tak více začali řešit otázku dalšího směřování a případného nástupnictví.
K podobným krokům vyzvala v souvislosti s podpořením podnikové produktivity živnostníky i tamní centrální banka. Nyní je patrné, že řada podnikatelů takové volání po letech opravdu vyslyšela.
„Zastavení výroby během první vlny koronavirové pandemie vyvolalo v některých podnicích strach a paniku. Z nejhoršího se sice dostaly, nyní ale bojují s raketově rostoucími cenami energií a nedostatečnými zásobami nejrůznějších surovin i komponentů. Strach je pro podnikatele vždy tou největší motivací pro změny,“ uvedl pro Reuters Guido Corbetta, který je v čele výzkumného centra na univerzitě v Bocconi.
Podle dostupných údajů společnosti Cerved, která se zaobírá sbíráním dat, je podíl rodinných firem v Itálii mezi malými a středními podniky poměrně vysoký. Má jít až o sedmdesát procent ze skoro 150 tisíc firem.