Patnáct procent z hrubé mzdy by mohli platit lidé s nižšími příjmy

18.08.2020

Sazba 15 procent daně z hrubé mzdy by se po zrušení superhrubé mzdy mohla týkat lidí s nižšími příjmy. Ministryně financí za ANO Alena Schillerová po jednání s šéfem ČSSD a ministrem vnitra Jan Hamáček řekla, že diskuse je o tom, jaká bude hranice příjmu, nad níž by byla sazba daně vyšší než 15 procent. Sazby budou podle Hamáčka dvě nebo tři.
Patnáct procent z hrubé mzdy by mohli platit lidé s nižšími příjmy

„Naší ambicí je, aby ze zrušení superhrubé mzdy profitovali hlavně lidé s nižšími a středními příjmy,“ řekl šéf ČSSD po hodinovém jednání se Schillerovou na ministerstvu financí.

Nejlépe placené nabídky práce na jobDNES.cz

Hamáček i Schillerová řekli, že koalice je blízko dohody o zrušení superhrubé mzdy. Výsledkem by mohlo být více sazeb daně z příjmu z hrubé mzdy.

Ekonomové: Konec superhrubé mzdy přinese lidem tisíce, rozpočtu obří díru

„Chceme pomoci zaměstnancům,“ řekla ministryně financí. „Máme určité varianty, o kterých chceme ještě mluvit s premiérem. Jsme velmi, velmi blízko k dohodě,“ řekla ministryně financí

„Zrušíme superhrubou mzdu u daně z příjmů fyzických osob a navrhneme novou sníženou sazbu 19 procent z hrubé mzdy. Stávající solidární zvýšení daně zachováme zavedením sazby 23 procent z hrubé mzdy,“ napsaly hnutí ANO a ČSSD do programového prohlášení menšinové koaliční vlády.

Premiér a lídr ANO Andrej Babiš na počátku srpna, ještě těsně před tím, než zamířil na dovolenou do Řecka, nastínil jiný plán. „Je potřeba snížit daňové zatížení zaměstnanců. Bylo by dobré vrátit se na 15 procent, co slibovala ODS,“ uvedl Babiš.  Zaměstnanec s platem třicet tisíc hrubého by tak měsíčně na daních ušetřil zhruba tisíc pět set korun.

Tím by sice v peněženkách lidem zůstalo více peněz, ale sociální demokraté ihned reagovali, že by to znamenalo roční výpadek příjmů státního rozpočtu ve výši zhruba 90 miliard korun, který by bylo potřeba nahradit jinak.

„Patnáct procent je podle mě nerealistických z důvodu obrovského výpadku příjmu státního rozpočtu,“ řekl Hamáček. „Superhrubou mzdu chceme zrušit, ale zároveň musí být vyřešena příjmová strana státního rozpočtu. Sektorová daň například pro banky může být takovým řešením,“ uvedl šéf ČSSD.

„Máme nějakých pět šest variant zrušení superhrubé mzdy, ale jsou neveřejné. Nejprve je třeba najít shodu v rámci koaliční vlády,“ řekla minulý týden Schillerová. Danění superhrubé mzdy prosadila v roce 2008 pravicová koaliční vláda Mirka Topolánka z ODS, když byl ministrem financí Miroslav Kalousek, když byl ještě v KDU-ČSL. Nyní je šéfem poslaneckého klubu TOP 09.

ODS nyní Babišovi nabízí, že mu se zrušením zdanění superhrubé mzdy pomůže. Předseda Petr Fiala vyzval Babiše, aby ANO hlasovalo pro návrh občanských demokratů, který je ve Sněmovně, aby všichni lidé nově platili daň z příjmu jen patnáct procent.

Schillerová: Není možné, aby bohatí ze zrušení superhrubé mzdy těžili: