Lidé mohou nyní chodit na antigenní testy do testovacích míst zdarma každé tři dny. Česko patří k zemím, kde se koronavirová nákaza šíří nejvíc. Země je už podruhé v nouzovém stavu, který začal 5. října. O týden později po krajských volbách vláda nařídila opatření proti šíření nákazy.
Hledáte práci? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz |
Uzavřely se pak školy, restaurace, většina obchodů, služeb či sportovních a kulturních zařízení. Kabinet rozvolnil omezení začátkem prosince a znovu zpřísnil po Vánocích. Nyní zvažuje další zpřísnění. Firmy jsou po celou dobu v provozu. Podle některých expertů se tak nákaza může šířit hlavně v rodinách a na pracovištích.
Některé firmy své pracovníky testují, ale náklady nesou samy. Zaměstnavatelé už loni v létě žádali státu o podporu pro testování v podnicích. Jednali o tom s ministry zdravotnictví. O podpoře debatovala i Národní ekonomická rada vlády a začátkem listopadu tripartita.
Čeká se na rozhodnutí
Premiér Andrej Babiš pak na jedné z tiskových konferencí řekl, že by se stát na úhradě antigenních testů mohl podílet. Premiérův poradce Roman Prymula jako někdejší ministr zdravotnictví uvedl, že by podnik mohl hradit test a zdravotní pojišťovna odběr. Rozhodnutí dosud nepadlo.
Podle Rafaje nyní dohoda je. „Jsem optimista. Pokud padne příští týden rozhodnutí, masivní testování ve firmách by mohlo začít ještě v únoru,“ uvedl viceprezident svazu Svazu průmyslu a dopravy.
Nejdřív na test, potom do práce. České firmy plošně testují své zaměstnance |
Testování v podnicích by po dohodě prováděli závodní či dohodnutí praktičtí doktoři. Test i provedení by jim uhradily zdravotní pojišťovny. Podle Rafaje není zatím jasné, kolik přesně by měly platit.
Podle expertů je ke zvládnutí epidemie nutné posílit testování a trasování, než skončí očkování. Odborníci zmiňují, že by bylo potřeba denně dělat 200 tisíc či čtvrt milionu testů. Zatím se provádí asi 60 tisíc antigenních a PCR vyšetření celkem.
Ochotu lidí k testování a hlášení kontaktů má podpořit navýšení náhrady mzdy v karanténě. Ministerstvo práce navrhlo tři verze - příspěvek 250 korun na den, bonus 500 korun na den a dočasné navýšení nemocenské ze 60 na 90 procent redukovaného průměrného výdělku.
Tripartita se v pondělí na variantě neshodla. Ministryně práce Jana Maláčová pak řekla, že se dohoda najde do konce týdne a vláda by měla návrh dostat v pondělí.