Po IT specialistech je doslova hlad, příjmy mají pohádkové

17.11.2016

Všichni personalisté o nich mluví. Každý by je chtěl sehnat, ale nikdo je dlouhé roky neviděl. Zkušení Java vývojáři jsou něco jako paní Colombová českého pracovního trhu. Pokud se nějaký adept objeví, vrhnou se na něj personalisté a nedají se odbýt.
Po IT specialistech je doslova hlad, příjmy mají pohádkové

„Poptávka po českých a slovenských programátorech je obrovská, několikanásobně překračuje nabídku,“ potvrzuje trendy Petr Kapitán, zakladatel portálu TalentPeople.cz, na němž se IT specialisté poohlížejí po nových pracovních výzvách a projektech.

V osobním profilu mohou (a nemusí) kromě zkušeností a znalostí zveřejnit i kontakt či životopis. Drtivá většina uživatelů ovšem vystupuje na portálu anonymně. „Nemusí čelit náporu telefonátů a nabídek, protože jim je zprostředkujeme my,“ vysvětluje Kapitán.

Že vám přijde taková poptávka po Java vývojářích trochu přehnaná? Možná. Ovšem trefně popisuje realitu, která se pak odráží i na výši mezd a nabídce dalších benefitů. Například podle říjnového průzkumu personálně poradenské společnosti Hays u nás rostou právě odměny Java vývojářů za posledních pět let nejpřekotněji. „V České republice vzrostla jejich mzda o téměř 43 procent,“ upozorňuje ředitel Hays Ladislav Kučera, že takový IT specialista s pěti lety zkušeností si v Praze vydělá kolem 100 tisíc měsíčně.

Umím Javu. Kolik mi nabídnete?
ZeměHrubý příjem v Kč
Belgie130 500
Polsko105 230
Nizozemsko101 250
Česká republika100 000
Španělsko90 000
Maďarsko90 000
Portugalsko56 700
Pozn.: Srovnání běžné hrubé měsíční mzdy (bez bonusů) pracovníků s pěti lety zkušeností v hlavním městě. Zdroj: Hays Czech Republic

Nedostatkovým zbožím na pracovním trhu se ovšem staly i další IT obory, jak připomíná ředitelka pracovního portálu Profesia.cz Zuzana Lincová.

Například počet nabídek pro programátory, testery, systémové administrátory a správce sítí byl v letošním třetím čtvrtletí dvojnásobný ve srovnání s rokem 2012.

„Odborníci nejvíce chybějí ve státní správě a bankovnictví. Firmy často hledají specialisty v oblasti business inteligence a datové analytiky či SAP specialisty,“ charakterizuje Lincová obory, v nichž se odborníků dlouhodobě nedostává.

Peníze a benefity nerozhodují

V takové situaci funguje na pracovním trhu obvykle jednoduchá nepřímá úměra: čím méně je k dispozici vhodných profesionálů, tím vyšší mzdy jim firmy nabízejí.

Může se hodit

Odstartujte svou kariéru s jobDNES.cz. Vybírejte z atraktivních pracovních nabídek.

Jenže IT sektor je výjimka. Podle Tomáše Ervína Dombrovského ze společnosti LMC, jež spravuje portály Jobs.cz a Práce.cz, je určující, jak zajímavý projekt, technologie a pracovní tým potenciální zaměstnavatel nabízí. Vysoké odměny, práci z domu či pružnou pracovní dobu totiž poskytují všichni. „Zvlášť pro vývojáře je proto velkým tématem vlastní rozvoj. Chtějí se učit, řešit zajímavá zadání,“ líčí Dombrovský, co nakonec rozhoduje.

A tak když se na portálu TalentPeople. cz objeví nový zájemce o práci, trvá to pár minut, než se začnou sypat první lukrativní nabídky.

Naopak inzeráty, které shánějí nové posily do vývojářských týmů, bývají na portálech „ležáky“ – trvá až čtvrt roku, než se najde vhodný uchazeč. „A to přitom čtvrtina míst v IT je vhodná i pro absolventy,“ dodává Dombrovský.