Dlouhodobě se podle Úřadu práce ČR v trendu nic nemění. Ke konci roku pravidelně nezaměstnanost stoupá kvůli ukončování sezónních prací.
Podíl nezaměstnaných vzrostl z 3,5 na 3,8 procenta. Úřad evidoval 280 620 lidí bez zaměstnání.
Loňský rok byl přes tyto očekávatelné sezónní odchylky výborný, pokud jde o možnost získat práci. Vybírat si v posledním měsíci roku mohli z 216 629 volných míst, což je o 84 tisíc více než před rokem. Na jedno volné místo v průměru připadal 1,3 uchazeče.
Na druhou stranu podle Úřadu práce je stále dost dlouhodobě nezaměstnaných. Lidí, kteří nemají práci déle než jeden rok, bylo 33,7 procenta.
Může se hoditHledáte zaměstnání? Vyberte si z nabídky volných pracovních míst na jobDNES.cz. |
„V současné době se výrazně objevuje trend, kdy řada uchazečů, zejména těch, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní, ztrácí motivaci pracovat, a to např. kvůli nízké úrovni vzdělání, popř. “zastaralé“ kvalifikaci, nedostatku praxe, exekuci, omezené mobilitě, věkovému, zdravotnímu handicapu či péči o malé děti nebo osobu blízkou. To vše výrazným způsobem snižuje jejich šance na získání práce,“ uvedla ředitelka úřadu Kateřina Sadílková.
Nezaměstnanost v prosinci vzrostla v 70 okresech, v dalších 6 klesla. Nejnižší nezaměstnanost vykázaly okresy Praha-východ (1,3 %), Rychnov nad Kněžnou (1,4 %) a Praha-západ (1,8 %). Naopak nejvyšší byla v okresech Karviná (8,1 %), Most (7,3 %) a Jeseník (7,2 %).
V prosinci měly firmy největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích, administrativních a jiných objektech, kuchaře a pomocné kuchaře (šéfkuchaře však nehledají), svářeče, nebo řezače plamenem.