Společností s ručením omezeným loni zaniklo 14 tisíc. Dalšími právními formami, které nejčastěji zasáhlo zrušení činnosti, se staly zahraniční fyzické osoby, kterých bylo 4 703. Spolků zaniklo 3 424. Krize zasáhla fyzické osoby podnikající v zemědělství, kde skončilo 2 836 subjektů, když v roce 2022 jich bylo jen 812.
Počet loni zrušených živností téměř dorovnal dosavadní rekord z roku 1993, kdy skončilo přes 278 tisíc živnostníků. Vedle rozdělení Československa v tom tehdy hrál roli zřejmě především legislativní zákaz takzvaného švarcsystému, který začal platit právě v tomto roce. V ostatních letech se počty zrušených živností pohybovaly v desetitisících. Výjimkou byl také rok 2013, kdy skončilo téměř 150 tisíc živnostníků, a poté postcovidový „válečný“ rok 2022.
Češi nadávají jen u piva a na Facebooku. Co nás ještě čeká, líčí ekonom Kovanda |
„Nejvíc živnostníků ukončovalo vloni svou činnost v průběhu února a března, přičemž strmý nárůst zřejmě výrazně ovlivnila nová povinnost v podobě datové schránky, kterou stát od ledna začal postupně všem povinným zřizovat. Pro řadu osob samostatně výdělečně činných to zřejmě byl finální impulz k definitivnímu ukončení činnosti, kterou mohly mít například pozastavenou,“ uvedl ředitel Imperu Tomáš Berger.
Nejvíc končili zedníci a restaurace
Loni se nedařilo především restauračním zařízením, která bojují s vyššími náklady a menší ochotou zákazníků utrácet. Hostinskou činnost ukončilo téměř 22 tisíc lidí. Pro srovnání v předchozím roce to bylo 6 209 a v roce 2021 jen 1 526 živnostníků. Druhým nejčastěji rušeným oborem bylo zednictví s 19 627 zrušenými živnostmi proti 4 310 v roce předchozím. Třetí příčku obsadilo zámečnictví a nástrojářství se 13 404 zrušenými živnostmi proti 3 328 v roce 2022.
Živnostníci budou platit na důchod rok co rok výrazně více, plánuje Jurečka |
Nejvíce podnikatelů si ke startu nové firmy vybralo nepřekvapivě leden, společnosti ale vznikaly poměrně rovnoměrně během celého roku. Třetina firem se zrodila v Praze, s velkým odstupem následované Brnem a Ostravou. Na opačném konci se pak ocitly Pardubice, Hradec Králové a Ústí nad Labem, kde počet nových firem nepřekonal hranici tisíce. Loni bylo založeno 115 tisíc nových společností, obdobně jako v předchozím roce.
Mezi nově vzniklými firmami vedly s téměř 60 procenty OSVČ, následované s 24 procenty spol. s r. o., podobně jako v roce 2022. Zrodilo se také 2 875 spolků, 1 693 společenství vlastníků jednotek, 765 akciových společností a 209 nadačních fondů.
Skončili jste s podnikáním a hledáte dobrou práci? Najděte ji na internetovém portálu jobDNES.cz |