„Poznej jedinečnou krajinu s majestátními ledovci,“ láká inzerát na Facebooku. „Hledáme člověka s organizačními schopnostmi, který je ochotný překonávat výzvy,“ dodávají pracovníci stanice.
Pokud vás současná práce nezdravě stresuje, najděte si lepší na jobDNES.cz. |
Podmínkou je domluvit se anglicky, mít řidičský průkaz skupiny B a být časově flexibilní během léta.
„Nabízíme práci logistika na DPP se zajímavým platovým ohodnocením. Naučíme tě mnoho užitečných dovedností a zažiješ spoustu zážitků,“ dodává inzerát.
Českou arktickou výzkumnou stanici, která je pojmenovaná po česko-kanadském polárním ekologovi Josefu Svobodovi, provozuje Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích s podporou Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Také Masarykova univerzita v Brně má na Antarktidě výzkumnou stanici s názvem Johann Gregor Mendel.
Jihočeská univerzita provozuje vědeckou základnu na Špicberkách od června 2014, a patří k ní kromě laboratoře v hlavním městě Longyearbyen také terénní stanice Nostoc, která je v provozu pouze několik měsíců v roce.
Univerzita si zaplatí polární výzkum sama, ministerstvo miliony škrtlo |
Vědcům pomáhá také výzkumná loď Clione, která spojuje obě základny, vzdálené od sebe přibližně 60 kilometrů. Špicberky, jinak nazývané také Svalbard, jsou součástí Norského království. Je to nejseverněji položené trvale obydlené území na světě.
Ročně se na základně střídají desítky studentů, studentek a vědců a vědkyň. Základna nabízí možnost výzkumu všem akademickým institucím, které o něj projeví zájem.