Přejít ze starého do nového „penzijka“ je snazší. Komu se to vyplatí?

26.02.2024

Staré penzijní připojištění peníze příliš nezhodnocuje oproti novému doplňkovému penzijnímu spoření. Součástí vládních změn jsou ale i změny v podmínkách přechodu mezi účastnickými fondy „nového penzijka“ a „starého penzijka“.
Přejít ze starého do nového „penzijka“ je snazší. Komu se to vyplatí?

„Proces je o poznání jednodušší. A myslím, že to velice pomůže k přesunu z penzijního připojištění (PP) do doplňkového penzijního spořeni (DPS). Opravdu je to velký rozdíl. U DPS už můžeme mluvit o investování, tedy mnohem větších možnostech zhodnocování prostředků, než tomu je u starého penzijního připojištění. Tím, že došlo ke zjednodušení procesu, tak se tomu lidé tolik nebrání a jdou do toho,“ říká Lucie Jurníčková z penzijní společnosti Rentea. Nově totiž odpadá mezikrok přechodu do DPS u původní penzijní společnosti.

Podle ní určitě nemá smysl dělat převod v době, kdy je cílem ukončit smlouvu v dohledné době. Jediné, co by se mohlo udělat, je převod do povinného konzervativního fondu. Zde ale určitě není rozumné zvolit akciový fond a smlouvu ukončit například po roce investování. V tu chvíli je potřeba si uvědomit, že samotným přeinvestováním prostředků může dojít k nemalé ztrátě.

PŘEHLEDNĚ: Jaké změny nás nejspíš v roce 2024 čekají ve spoření na penzi

ilustrační snímek

„DPS za mě určitě doporučuji všem mladším lidem do 50 let. To platí vždy, jakmile je investiční horizont delší než deset let. Je velká škoda přicházet o zhodnocení v transformovaném fondu. Navíc převod je vždy možný s volbou dluhopisových fondů případně nějaké kombinace fondů. Řeší se tím přání těch, kteří mají větší averzi k riziku. Ale pro investiční horizont deset let i více bych volila akciové fondy, respektive dynamičtější strategie investování,“ vysvětluje.

Loni přidaly dynamické fondy DPS v průměru 20 %

Loňský rok byl podle prezidenta Asociace penzijních společností ČR (APS ČR) pro zhodnocení majetku v doplňkovém penzijním spoření „nevídaně“ úspěšný.

„Konjunktura na světových akciových trzích pomohla dynamickým fondům k průměrnému výnosu přes 20 %, také konzervativní fondy zazářily, a to 9% výnosem,“ říká prezident Asociace penzijních společností ČR (APS ČR) Aleš Poklop.

Statisíce Čechů musí zvednout vklad na „penzijko“, jinak se ochudí

ilustrační snímek

Stále mnoho lidí i podle něj zůstává v transformovaných fondech, které účastníků peníze příliš nezhodnocují. Důvod je, že se každoročně musí udržet v kladném výnosu, což omezuje možnosti jejich investičního rozhodování. V DPS mohou fondy jít některý rok ztráty, ale také mimořádně vydělat. To je ale na finančních trzích přirozené, takto investice na nich fungují. Mnozí lidé v Česku ale stále raději volí jistotu takzvané „kladné nuly“. Což potvrzuje i Poklop z APS ČR.

„Ke konci roku 2023 si ve třetím pilíři spořilo a investovalo celkem 4 225 016 účastníků. Penzijní společnosti jim spravovaly majetek ve výši 595,5 miliardy korun. V novém penzijku, tedy doplňkovém penzijním spoření, investovalo celkem 1 811 743 účastníků,“ říká.

Rozdíl mezi starým a novým „penzijkem“ je přes 600 tisíc střadatelů ve prospěch starého penzijního připojištění. V této skupině je mnoho lidí kolem 50 let.

„Ve věku 50 až 60 let stále mluvíme o generaci, která se nechystá do důchodu. I proto zde spíše doporučuji nové doplňkové penzijní spoření než staré penzijní připojištění. Třeba na kombinaci akciového a dluhopisového fondu, případně i povinný konzervativní,“ doplňuje Lucie Jurníčková.

U těch, co jsou starší 60 let, tak je pak nutné zvážit, zda chtějí v dohledné době smlouvu ukončit, nebo pracují a chtějí ještě spořit.

Účastnické fondy DPS nabízí nový fond

Nabídku účastnických penzijních fondů nově rozšiřuje takzvaný alternativní fond. Stále jde o penzijní fond v regulovaném prostředí třetího důchodového pilíře. Ovšem pozor! Nejde o další z nových fondů, které přinesly vládní změny, což je tak zvaný dlouhodobý investiční produkt (DIP).

„Asi bych DIP nenazývala jako penzijní fond. Pro penzijní společnosti se v DPS objevila nová možnost vzniku nového alternativního fondu. Ale to není DIP, jedná se o možnost založení nového účastnického fondu,“ vysvětluje Lucie Jurníčková.

Zapamatujte si

DIP = Dlouhodobý investiční produkt mohou nabídnou různé subjekty. U nich se produkt označí jako DIP, aby na něj šly uplatnit daňové odpočty.

DPS a PP = Doplňkové penzijní spoření a Penzijní připojištění jsou daňově uznatelné.. Do PP již nelze vstupovat, DPS nabízejí penzijní společnosti a banky, vyplývá to ze zákona.

Podle Jurníčkové nebylo moc šťastné, když tyto dva fondy přišly ve stejné době. Penzijní společnosti DIP nenabízejí. DIP nabízejí investiční společnosti a banky. Tento produkt funguje jako podílový fond, má ale daňové úlevy, na druhé straně minimální délka spoření je deset let. Při dřívějším výběru investor o daňové úlevy přijde. Nový alternativní fond v DPS stále podléhá přísné regulaci. Fond bude více rizikový, ale současně může být i více ziskový.

„Aktuálně žádná penzijní společnost tento fond nenabízí, ale interně se určitě každá z nich na toto téma baví,“ říká Lucie Jurníčková.

Chcete být v penzi spokojeni? Najděte si dobře placenou práci na internetovém portálu jobDNES.cz