Přesčasy ani odvody neplatí, závazky neplní, a přesto dál fungují

30.07.2024

Nezaměstnanost je v Česku dlouhodobě nízká. Firmy ve snaze zaplnit volná pracovní místa se proto často obracejí i na pracovní agentury. Na trhu práce však stále působí řada nelegálních agentur, které překračují zákon. Firmám, které kývnou v dobré víře na jejich službu, to může vynést vysokou pokutu i existenční potíže. A velké riziko včetně ztráty peněz, hrozí i lidem, kteří se nechají nelegálními agenturami zaměstnat.
Přesčasy ani odvody neplatí, závazky neplní, a přesto dál fungují

Agenturní zaměstnávání je typ pracovněprávního vztahu, ve kterém se zájemce o práci stává zaměstnancem agentury a pracuje pro společnost, která potřebuje zaplnit volná místa. V podstatě se tak jedná o pronájem pracovní síly. Pronajímat své zaměstnance mohou firmám ale jen ty agentury, které splňují zákonné podmínky a mají potřebnou licenci.

Nezaměstnanost v červnu klesla, bez práce bylo téměř 250 tisíc lidí

Ilustrační snímek

Od ledna letošního roku musejí agentury práce navíc splnit přísnější podmínky dané novou legislativou, jinak přijdou o licenci. Nová legislativa tak zredukovala počty licencovaných agentur práce, nejvíce problémů se však podle odborníků nadále pojí s pseudoagenturami bez licence, které balancují na hraně zákona a vědomě ho i porušují. Pro zájemce o práci i samotné firmy, které jejich službu využijí, jsou tak nadále velkým rizikem.

Časté praktiky nelegálních agentur

„Typické je nedodržování ujednaných či přímo zákonných závazků. Třeba nevyplácení zákonných příplatků za přesčasy, noční směny či pohotovost a podobně, ale i neodvádění zákonných odvodů na pojištění,“ vyjmenovává některé z častých problémů Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz. Lidé, kteří se takto nechají zaměstnat, přicházejí často nejen o peníze, ale mohou mít potíže kvůli neplacení odvodů a zkrátit si tak i budoucí penzi.

Podle Kevorkyan doplácejí na tyto neférové agentury i samotné firmy. Dochází třeba k případům, kdy se pseudoagentura zaváže, že dodá česky hovořící zaměstnance, do práce však nastoupí cizinci bez znalosti českého jazyka. „Obdobně bývá porušován smluvní závazek o proškolení, bezúhonnosti pracovníků nebo poskytování pracovního oděvu a pomůcek,“ dodává odbornice.

Pokuta 50 tisíc až 10 milionů korun

A to nejsou jediná rizika. „Kromě mnoha jiného se společnosti vystavují nebezpečí vysokých pokut – úpravy zákona o zaměstnanosti z roku 2021 například učinily i koncové zaměstnavatele spoluodpovědné za takzvané zastřené agenturní zaměstnávání,“ přibližuje Anna Kevorkyan.

Zastřené zprostředkování zaměstnání se řadí mezi nejzávažnější porušení právních předpisů. A tomu odpovídají i hrozící sankce. Státní úřad inspekce práce (SÚIP) může za zastřené zaměstnávání za tento přestupek udělit pokutu ve výši 50 tisíc až 10 milionů korun. A to nejen zprostředkovateli, tedy agentuře, ale také uživateli, tudíž zaměstnavateli, který si danou agenturu najímá. Pokuta hrozí i v případě, kdy by o nelegální praktice zaměstnavatel vůbec nevěděl. Tuto tvrdou realitu si však řada firem, které potřebují nabrat pracovníky, neuvědomuje.

„Bohužel se často setkáváme s neznalostí této relativně nové legislativy, kdy společnosti využívající služeb pseudoagentur nevědí, že jejich chování je již také postižitelné a po uložení pokuty řeší až existenční otázky. Na druhou stranu je též mnoho společností, které tento risk vědomě podstupují, jelikož i samotná pokuta může být z dlouhodobého hlediska nižší než úspora, kterou jim spolupráce přinese,“ upozorňuje Jaroslav Zeman, vedoucí partner advokátní kanceláře Spring Walk.

Jak si ověřit legálnost agentury

Společnosti, které plánují najímat agenturní pracovníky, si legálnost agentury mohou ověřit kupříkladu díky seznamu na webu Generálního ředitelství Úřadu práce ČR.

„Než s agenturou začnou firmy spolupracovat, je důležité si ji prověřit a zjistit, zda má ke své činnosti povolení. Poctivá agentura by rovněž měla být pojištěna proti úpadku a mít zřízeno pojištění odpovědnosti za škody způsobené agenturními lidmi třetím stranám. Spolupráce mezi agenturou a společností, která chce využít jejích zaměstnanců, by pak měla podle zákona probíhat na základě sepsané dohody o dočasném přidělení, a nikoliv například smlouvy o dílo nebo smlouvy o zajištění služeb,“ přibližuje Kevorkyan.

Ukazatelem věrohodnosti agentury je například i to, zda je členem některé z existujících asociací, například Asociace pracovních agentur nebo Asociace poskytovatelů personálních služeb. Při hledání ověřených pracovních agentur lze využít i web www.workking.cz, který se zaměřuje na propojování spolehlivých agentur s jejich klienty.

Kontroly odhalují jen špičku ledovce

Podle dat Státního úřadu inspekce práce bylo například v roce 2023 provedeno celkem 404 kontrol přímo zaměřených na zastřené zprostředkování zaměstnání. Loni přitom bylo odhaleno celkem 290 takových agentur a 172 podnikatelských subjektů, kteří výkon zastřeného zprostředkování zaměstnání umožnily. Za porušení právních předpisů pak byly uděleny pokuty v celkové výši přes 113 milionů korun.

V odhalování nelegální práce a zastřeného zprostředkování zaměstnání přitom Státní úřad inspekce práce pokračuje i v letošním roce a tyto kontroly považuje za prioritní úkol. „Odhalené nelegální praktiky představují pouze špičku ledovce. Naprostá většina nelegálních praktik se pojí s nelicencovanými agenturami, což by kontroly relevantních orgánů měly v budoucnu vzít na vědomí a zaměřit se především na oblast černého trhu práce,“ uzavírá advokát Jaroslav Zeman.

Hledáte práci bez agentury? Vyberte si z aktuální nabídky přímých zaměstnavatelů na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz