Zástupci projektu by měli během úterka jednat s představiteli švýcarského kantonu Zug, kde má společnost Nord Stream 2 AG z daňových důvodů své ústředí.
Přišli jste náhle o práci? Najděte si novou na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz. |
Důvodem propuštění zaměstnanců je podle Parmelina rozhodnutí Německa projekt zablokovat. Německo budování plynovodu Nord Stream 2 po dně Baltského moře dlouhodobě podporovalo, svůj postoj ale Berlín kvůli agresivnímu postupu Ruska vůči Ukrajině postupně přehodnocoval.
On-line reportáž13:36 „Ruský lid je sjednocen jako nikdy předtím,“ prohlásil ruský prezident Vladimir Putin na virtuálním summitu Šanghajské organizace pro spolupráci. Snažil se tak vyvolat důvěru po krátké vzpouře wagnerovců, píše agentura AP. 12:12 Premiér Petr Fiala přijal v Kramářově vile slovenského předsedu vlády Ludovíta Ódora. Budou jednat o energetické a obranné spolupráci či o válce na Ukrajině. 12:08 Ukrajinská diplomacie si na pokyn prezidenta Volodymyra Zelenského pozvala gruzínského velvyslance Georgije Zakarašviliho a navrhla mu, aby se vrátil se do Tbilisi „kvůli konzultacím“. Cílem je najít východisko ze situace ohledně uvězněného exprezidenta Michaila Saakašviliho, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda. Kyjev obviňuje Tbilisi z „mučení“ bývalého prezidenta, který má i ukrajinské občanství a který ve vězení extrémně zhubl, píše agentura AFP. 11:52 Hlavním úkolem ukrajinských vojáků v této fázi protiofenzivy je zničit kapacity ruské armády, včetně vojáků či vybavení. Na twitteru to uvedl tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov, podle kterého byly ukrajinské jednotky v tomto ohledu v posledních dnech úspěšné. 10:00 V autonomním Čečensku na ruském severním Kavkazu přepadli a zbili reportérku listu Novaja gazeta Jelenu Milašinovou a advokáta Alexandra Nemova. „Neznámí (útočníci) v maskách je přepadli na cestě z letiště do Grozného, surově je zmlátili, zničili jim techniku a dokumenty,“ oznámila redakce zmíněného listu v sociální síti. |
Když Moskva před týdnem uznala samozvané separatistické republiky na východě Ukrajiny, německý kancléř Olaf Scholz oznámil, že udělení souhlasu k provozu produktovodu za této situace není možné.
Projekt plynovodu Německo zastavilo stažením už předložené analýzy zásobovací bezpečnosti u Spolkové agentury pro sítě (Bundesnetzagentur). Bez tohoto dokumentu nemůže Nord Stream 2 získat certifikaci, čímž Berlín znemožnil zprovoznění potrubí.
Nord Stream 2, který byl postaven s roční přepravní kapacitou 55 miliard metrů krychlových, obchází po dně Baltu všechny tranzitní země, neboť 1230 kilometrů dlouhé potrubí přímo propojuje Rusko s Německem. Plyn měla využívat i Česká republika, která by se na Nord Stream 2 napojila prostřednictvím nového plynovodu Eugal.
Od roku 2011 už je v provozu plynovod Nord Stream, který má stejnou kapacitu jako Nord Stream 2 a za kterým stojí stejní provozovatelé. Mezi nimi jsou vedle ruského Gazpromu i firmy z Evropské unie, a to z Německa, Francie a Nizozemska. Konsorcium nese název Nord Stream AG a své ústředí má rovněž ve stejnojmenné metropoli švýcarského kantonu Zug.