Ekonomové podobný pokles reálné mzdy očekávali, vysoká inflace bude podle nich růst mezd znehodnocovat po celý letošní rok. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
Chcete vydělávat více? Najděte si dobře placenou práci na internetovém portálu jobDNES.cz. |
„Průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců vzrostla sice ve druhém čtvrtletí 2022 o 4,4 procenta oproti stejnému období minulého roku, po započtení vlivu inflace však reálně klesla, a to již potřetí za sebou, tentokrát o 9,8 procenta,“ komentuje Jitka Erhartová, vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ.
Ve druhém čtvrtletí 2022 činila průměrná měsíční mzda a přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství celkem 40 086 korun, což je o 1 696 korun více než ve stejném období minulého roku. Spotřebitelské ceny se ale zvýšily za uvedené období o 15,8 procenta, reálně tak mzda klesla o 9,8 procenta.
Svým lidem pomohou samy. Firmy začaly zaměstnancům kompenzovat dopady krize |
Lidé si tak vlivem inflace za svůj příjem vlivem zdražování koupí o desetinu méně než před rokem. „Tento negativní trend bude ve třetím a čtvrtém čtvrtletí letošního roku ještě silnější. Velká část společností totiž nemá kvůli růstu cen energií a surovin kde brát, naopak začínají čelit existenčním problémům,“ očekává Radovan Hauk, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Češi kvůli vysoké inflaci zchudli ve druhém čtvrtletí nejvíce v historii země od roku 1993. Nárůst reálné mzdy přitom očekávají odborníci až během příštího roku. „Inflace začíná výrazně snižovat životní úroveň většiny domácností. Mzdy sice rostou, ale výrazně pomalejším tempem než ceny,“ řekl analytik Deloitte David Marek.
Dorovnat inflaci nejde
„Více než šedesát procent zaměstnanců v našem aktuálním průzkumu potvrzuje, že jejich zaměstnavatel na tuto situaci v odměňování doposud nijak nezareagoval. Třetina zaměstnanců si proto v nejbližších měsících hodlá zažádat o navýšení mzdy a část zaměstnanců bude žádat o navýšení benefitů,“ říká Stéphane Nicoletti, generální ředitel společnosti Up ČR, která se specializuje na péči o zaměstnance.
Pro většinu zaměstnavatelů je však nereálné udržet při navyšování mzdy tempo se stávající inflací. „Pokud si tedy budou chtít udržet zaměstnance a vyjít jim alespoň částečně vstříc, aniž by ohrozili svou firmu, musí hledat alternativy odměňování. Typicky půjde o různé formy účelových příspěvků, zejména na stravování, dopravu nebo volnočasové aktivity,“ doplňuje.
Vliv na mzdy v soukromém sektoru bude zřejmě ještě mít zvyšování platů ve veřejné sféře. „Pro následující období bude důležité sledovat, jak mzdovou sféru ovlivní tlak z veřejného sektoru, jehož zaměstnanci dostali od září přidáno deset procent,“ říká Andrea Linhartová Palánová, expertka na řízení lidských zdrojů ze společnosti PwC Česká republika s tím, že firmy s inflací udrží krok jen těžko.
Reálně mzda nerostla v žádném odvětví
Nejvyšší růst průměrné mzdy proti stejnému období roku 2021 byl zaznamenán v odvětví ubytování, stravování a pohostinství (11,3 procenta). Následují informační a komunikační činnosti, kde průměrná mzda stoupla o 11 procent, a administrativní a podpůrné činnosti (10,3 procenta).
O více než dvacet procent klesly mzdy v oblasti zdravotnictví a sociální péče. To je ovšem dáno vysokou srovnávací základnou, která byla spojena s vyplácením odměn za zvládnutí pandemie koronaviru.
„V žádném ze sledovaných odvětví se nepodařilo zaměstnancům porazit inflaci a dosáhnout na reálný růst. Nejblíže k tomu byl sektor ubytování, stravování a pohostinství, kde i díky nižší srovnávací základně rostly mzdy o 11,3 procenta. Stále je zde ale průměrná mzda nejnižší v rámci všech odvětví, činí 23 586 korun,“ upozornil Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank.
Medián mezd (34 111 korun) vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 5,3 procenta. U mužů dosáhl 36 925 korun, u žen byl 31 170 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 17 854 a 65 383 korunami.