S odezněním inflace začaly reálné mzdy zase růst. Po více než dvou letech

04.06.2024

Dlouhých devět čtvrtletí, tedy více než dva roky, Češi přihlíželi, jak jim inflace ukusuje z výplat a jejich životní úroveň se propadá - v součtu téměř o dvanáct procent. S tím je teď konec. Poté, co inflace v úvodu roku výrazně přibrzdila, začaly reálné mzdy opět růst - za první čtvrtletí o 4,8 procenta.
S odezněním inflace začaly reálné mzdy zase růst. Po více než dvou letech

„Reálná mzda v 1. čtvrtletí vzrostla díky nižšímu růstu spotřebitelských cen než v minulých obdobích. Po devíti čtvrtletích tak nastal obrat, i když v některých odvětvích zaměstnancům mzda reálně nevzrostla,“ komentuje Jitka Erhartová, vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ.

V nominálním vyjádření se mzdy zvedly o sedm procent, v průměru dosáhly 43 941 Kč. To je o 2 884 korun více než ve stejném období roku 2023.

Ne ve všech odvětvích se ovšem přidávalo stejným tempem. V porovnání s rokem 2023 si nejvíce polepšili zdravotníci, a to o jedenáct procent. Pracovníci v administrativě a ve vodárenství pak na svých výplatnicích našli meziročně o deset procent více. Naopak ve školství, veřejné správě či obraně se mzdy nominálně zvedly jen zhruba o dvě procenta.

„Tlak na zlepšení mzdových podmínek ve zdravotnictví vyústil do růstu, zatímco ve školství se o přidávání stále spíše jen mluví,“ shrnul ekonom společnosti Deloitte David Marek s tím, že aktuální úroveň mezd je při zohlednění cen srovnatelná se začátkem roku 2018. „Což už není tak skvělá zpráva,“ dodal.

„Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 20 753 Kč a 69 219 Kč.“

zpráva ČSÚ o inflaci za 1. čtvrtletí

Medián mezd vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 5,5 procenta na 36 651 Kč. U mužů je tato hodnota, která rozděluje Čechy na dvě přesné poloviny, dlouhodobě vyšší a v prvním čtvrtletí dosáhla 39 541 korun. U žen pak činila 33 793 korun.

Na portálu jobDNES.cz už jste našli práci. Teď si ještě přečtěte, jaké chování od vás zaměstnavatel očekává

Růst mediánové mzdy však výrazně za růstem průměrné mzdy zaostal. Znamená to, že v prvním čtvrtletí si na mzdách přilepšili spíše lidé s vyššími mzdami. Někteří však toto navýšení nemusí ani zaznamenat v důsledku vyšší daňové progrese,“ všímá si ekonom banky Creditas Petr Dufek.

Pozitivní vývoj očekávají ekonomové i ve zbytku roku. Inflace by se měla dále pohybovat okolo tří procent, růst mezd by ji tak měl porážet i v následujících čtvrtletích.

„Doba hájení zaměstnavatelů kvůli obavám z nejistého vývoje inflace skončila a tlak na mzdové náklady letos poroste. Jen do konce letních prázdnin si o více peněz řekne pětina zaměstnanců a oproti loňsku výrazně rostou i požadavky na benefity, nejvíce o příspěvky na stravování, na volnočasové aktivity a dovolenou,“ říká Stéphane Nicoletti, generální ředitel společnosti personalistické platformy Up Česká republika.

„Požadavky na změny v oblasti odměňování, benefitů nebo pracovního režimu lze očekávat nejčastěji od zaměstnanců z generace Z,“ dodává. Například Deloitte počítá za celý letošní rok se zvýšením průměrné mzdy o šest až sedm procent.

Obnovení reálného růstu mezd je dobrou zprávou pro oživení domácí poptávky. Ta bude letos podle Davida Marka hlavním pilířem růstu HDP, vzhledem k nevýraznému výkonu německého hospodářství, jež je klíčové pro výsledky českého průmyslu..

Svižné tempo růstu mezd ale může vést centrální banku k větší ostražitosti při snižování úrokových sazeb. „S takto silným růstem mezd jsou pravděpodobně v ČNB další poklesy sazeb o půl procentního bodu mimo hru. Dál předpokládáme opatrnější snižování na všech dalších zasedáních v tomto roce. Výsledkem by měla být čtyři procenta na konci roku,“ míní hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.