Podle odhadů personální agentury Grafton Recruitment tvoří agentury práce využívající legislativních mezer deset procent z celkového počtu agentur. Zprostředkovávají práci 103 tisícům pracovníků v tuzemsku zejména ve výrobě, logistických centrech a skladech.
Grafton proto vyzval zájemce o práci, aby si raději ověřili, zda jednají s legálním a licencovaným zprostředkovatelem. Zkušenosti s nimi má podle předchozího zjištění 35 procent Čechů.
Podle manažerky firmy pro oblast agenturního zaměstnávání Miroslavy Chvojkové obcházejí tyto šedé agentury celou řadu legislativních nařízení. A také nevyplácení bonusy a benefity, neproplácejí pracovní pomůcky nebo vyplácejí mzdu se zpožděním. Zaměstnanci také nemají často zřízenou pojistku pro případ pracovního úrazu.
Může se hodit |
Velmi častou praxí je, že přiznávají zaměstnanci jen minimální mzdu a zbytek mu vyplácejí v cestovních náhradách. Zaměstnavatelé tím chtějí ušetřit. Z náhrad se totiž neplatí odvody, čímž krátí stát na daních.
Zaměstnanec přitom v takovém případě může nabýt dojmu, že je to výhodné, protože se z jeho mzdy odvádí velmi nízká nebo žádná daň. Jenomže to také znamená v budoucnu nižší důchod i dávky počítané ze mzdy, jako je nemocenská, mateřská dovolená, dávky v nezaměstnanosti apod. „Pokud bude zaměstnanec v takovém případě v budoucnu nemocný nebo půjde na mateřskou dovolenou, dostane jen minimum,“ varuje Chvojková.
Pracovní agentury si ze zákona nesmí strhávat žádnou provizi, poplatek nebo bonus ze mzdy, což se však v praxi také často děje. Agentura navíc nemá právo, pokud se však obě strany nedohodnou, zaměstnance přesunout na druhý konec republiky.
Šedé agentury není snadné poznat. Využívají stejné metody inzerce jako běžné firmy. Lze si ale ověřit licenci na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Řada z nich je také členem Asociace poskytovatelů personálních služeb, kde podléhají pravidelným auditům, včetně kontroly legislativy a etiky.