Stavebnictví má za sebou nejhorší propad za téměř pět let, klesá i průmysl

08.04.2021

Produkce ve stavebnictví v Česku v únoru meziročně klesla o 11 procent. Při srovnání sezónně neočištěných dat se jedná o nejvýraznější meziroční propad od července 2016. Český průmysl pak v únoru přešel do meziročního poklesu o 2,6 procenta z lednového růstu o 0,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.
Stavebnictví má za sebou nejhorší propad za téměř pět let, klesá i průmysl

Meziroční pokles produkce stavebnictví byl v lednu po revizi 6,7 procenta. Pokles statistici zaznamenali i ve většině měsíců loňského roku, produkce stavebnictví rostla v roce 2020 pouze v lednu až březnu. Od loňského března je kvůli pandemii omezován pohyb lidí, obchod či služby.

Zdroj: ČSÚ

Zdroj: ČSÚ

Za poklesem stavební produkce v letošním únoru je zejména propad v pozemním stavitelství, který ve srovnání se stejným měsícem minulého roku činí  13,8 procenta. Produkce inženýrského stavitelství, které zahrnuje třeba stavby silnic a železnic, naopak mírně meziročně vzrostla, a to o 0,8 procenta. 

„Inženýrské stavby byly na úrovni loňského února, což je vzhledem k vysoké srovnávací základně a výrazně mrazivějšímu počasí velmi dobrý výkon,“ sdělil ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky na ČSÚ Radek Matějka.

Nedostatek nových bytů

Značně však klesl počet zahájených staveb bytů, v únoru meziročně o 8,9 procenta na 2941 bytů. Nejvýraznější byl pokles staveb bytů v rodinných domech, který činil 28,5 procenta. U staveb bytů v bytových domech byl zaznamenán pokles jen o 0,9 procenta. Letos v únoru se oproti loňsku snížil také počet dokončených bytů, a to o 15,6 procenta na 2570 bytů. 

Byty za dva roky zdražily ve všech okresních městech. I více než o polovinu

„Negativní trend bytové výstavby započal ještě před propuknutím nákazy a nic na něm nezměnil ani hlad po nových bytech, který žene jejich ceny ke stále novým rekordům,“ komentoval statistiky analytik ČSOB Petr Dufek. Nabídka nových bytů proto podle něj zůstane slabá.

Hledáte uplatnění ve stavebnictví? Najděte si práci na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

U dokončování bytů byl pokles nejvýraznější v kategorii bytových domů, kdy počet dokončených bytů klesl téměř o polovinu. Důvodem tak výrazného propadu byla podle ČSÚ vysoká srovnávací základna z února 2020. 

Průmysl se vrátil k poklesu

Český průmysl v únoru přešel do meziročního poklesu o 2,6 procenta z lednového růstu o 0,3 procenta, vyplývá z revidovaných dat ČSÚ. Meziměsíčně průmyslová výroby klesla o dvě procenta.

Zdroj: ČSÚ

Zdroj: ČSÚ

„Za horším výsledkem stojí mimo jiné výpadky v dodavatelsko-odběratelských vztazích v důsledku probíhající pandemie,“ uvedl Radek Matějka z ČSÚ. Upozornil, že loňský únor byl poslední měsíc, který pandemie nepoznamenala.

Česká ekonomika poroste pomaleji, tvrdí MMF. Výrazně snížil svou prognózu

Horší výsledky letos zaznamenala především významná odvětví zpracovatelského průmyslu. Produkce aut klesla v únoru meziročně o osm procent, výroba elektrických zařízení o 4,2 procenta a produkce nekovových minerálních výrobků si pohoršila o 8,8 procenta. Naopak o čtvrtinu lepší výsledek zaznamenala výroba farmaceutických přípravků, mírně lepší byla i výroba energií.

„Na druhou stranu se průmyslovým podnikům podařilo uzavřít více nových zakázek než před rokem, a to i přes vyšší loňskou srovnávací základnu,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu Veronika Doležalová. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 6,7 procenta. Nové zakázky se zahraničí byly vyšší o 8,9 procenta, tuzemské zakázky pak o 1,5 procenta.

„Čtvrteční data není třeba vnímat přehnaně negativně a českému průmyslu i nadále věříme. Tím spíše za předpokladu, že by s příchodem teplejšího počasí a pokrokem v očkování měly pandemické zádrhely postupně odeznívat,“ míní analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.