Stávku v Austrálii se nejspíš podaří zažehnat. Ceny plynu začínají klesat

24.08.2023

Zaměstnanecký spor v největším australském závodě na výrobu zkapalněného zemního plynu se nejspíš podaří zažehnat. Tamní odbory v zásadě schválily nabídku společnosti Woodside a riziko propuknutí nepříjemné stávky se znatelně snížilo. Reaguji na to už i trhy, neboť cena zemního plynu začíná postupně opět klesat.
Stávku v Austrálii se nejspíš podaří zažehnat. Ceny plynu začínají klesat

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se se ve čtvrtek propadly nejvíce od března roku 2022. Za jediný den trhy zaznamenaly pokles ve výši 21 procent a cena se dostala až na 29,50 eur (710 Kč) za megawatthodinu. Informovala o tom agentura Reuters.

Ceny zemního plynu byly v posledním měsíci velmi nestabilní. Trhy vnímaly silné riziko propuknutí stávek v klíčových australských závodech na výrobu zemního plynu. Australské dodávky LNG jsou přitom pro celý svět velmi důležité a závislé jsou na ně kupříkladu v Číně, Japonsku nebo Singapuru. Pokud by tyto stávky opravdu propukly, přišel by svět až o desetinu globálních dodávek LNG.

KOMENTÁŘ: Na energetickém bazaru: Ber, nebo nech ležet!

Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček zatím stejně jako stranická kolegyně...

Dlouho do středeční noci ale odbory vyjednávaly s vedením společnosti Woodside Energy o svých požadavcích. Podnik předložil zástupcům zaměstnanců nabídku a vypadá to, že odbory ji nakonec přijmou. Podrobnosti o této dohodě ale budou známé až v průběhu čtvrtka.

„Budeme muset počkat, jak se odbory nakonec rozhodnou, ale v tuto chvíli vše nasvědčuje tomu, že se stávce podaří vyhnout,“ uvedla ve čtvrtek ve své zprávě společnost ING Groep NV.

Stále však panuje riziko propuknutí stávky v některých dalších australských podnicích na výrobu LNG. Odbory totiž o změně mzdových a pracovních podmínek vyjednávají třeba i s vedením společnosti Chevron. Tím je ohroženo až 24,5 milionu tun produkce zemního plynu za rok, což je asi 5 procent celosvětové kapacity.

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za MWh, zatímco před rokem 2021 se pohybovala výrazně pod 20 eury za MWh. Od konce loňského roku má cena sestupný trend, který ale občas provází citelné kolísání. Cena plynu se začala zvyšovat už před válkou na Ukrajině, podle analytiků v reakci na energetickou politiku Evropské unie.

Česko kupuje podzemní zásobníky, plyn v nich postačí až na tři měsíce

Zásobník RWE Gas Storage v Třanovicích na Moravě je jedním z šesti zásobníků...

Znepokojení na trzích vzrostlo před pár dny i přesto, že Evropa nyní hlásí solidní plynové zásoby. Po loňském roce jsou ale trhy na jakékoliv hrozby kolem dodávek zemního plynu velmi citlivé. Pokud by svět opravdu o australské dodávky přišel, musely by spolu jednotlivé země o zbývající zemní plyn více soupeřit.

Aktuálně jsou totiž plynové zásobníky v Evropské unii plné z více než 90 procent. V případě České republiky je tato hodnota dokonce ještě vyšší a pohybuje se kolem hranice 93 procent.

Přišli jste o svou práci? Najděte si novou podle svých představ na portálu jobDNES.cz