Strážní, truhláři nebo řidiči. Na část horníků z OKD čeká rekvalifikace

08.03.2021

Od začátku roku odešlo ze společnosti OKD přes dva a půl tisíce zaměstnanců, převážně horníků. Z nich 693 okamžitě přešlo do dalšího zaměstnání v rámci státního podniku Diamo, zbytek zamířil na úřad práce, začal podnikat, případně odešel do důchodu.
Strážní, truhláři nebo řidiči. Na část horníků z OKD čeká rekvalifikace

Neodcházelo se ale jen z Darkova a ČSA. Propouštění se dotklo i horníků na Dole ČSM, který jako jediný pokračuje v těžbě. A tamní horníci v několika případech těžce nesli, že na místa jejich propuštěných kamarádů přicházejí lidé z Darkova a ČSA.

Přišli jste o práci? Najděte si novou na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Společnost OKD propouštění horníků z Dolu ČSM a jejich nahrazování kolegy z uzavřených dolů nepopírá. Šlo o udržení kvalifikovaných odborníků ve firmě.

„Vždy bylo postupováno s souladu se zákoníkem práce a pracovními smlouvami zaměstnanců,“ vysvětlila mluvčí OKD Naďa Chattová. „Zaměstnanci OKD nemají uzavřenou pracovní smlouvu s jednotlivými šachtami, ale s celým OKD. Rozhodující je pro nás kvalifikace a profese daného pracovníka.“ 

Horníci, ale i povrchoví zaměstnanci, kteří v OKD končí, se mohou se žádostí o pomoc při hledání nové práce obrátit jak na „firemní“ projekt Nová šichta, tak na pracovníky úřadů práce.

„Jednou z možností, jak pomoci propuštěným horníkům, jsou rekvalifikace,“ řekl Viktor Najmon, generální ředitel Úřadu práce ČR.

Například do projektu Outplacement už bylo zařazeno na pět desítek bývalých zaměstnanců OKD.

„Více než 40 procent z nich nastoupilo nebo v blízké době nastoupí na některý z rekvalifikačních kurzů, nejčastěji zaměřených na rozšíření řidičského průkazu o skupinu C nebo CE či na získání profesního průkazu. Zájem je také o rekvalifikace pro strážné, obsluhu zdvihacích zařízení, strojníky, truhláře nebo techniky požární ochrany,“ dodal detaily jednoho z programů pro končící horníky generální ředitel.

Úřady práce v rámci plánovaného propouštění otevřely kanceláře přímo na jednotlivých šachtách. „Ty fungují i nadále, horníci se na ně mohou stále obracet,“ upozornila mluvčí OKD.

„Jen během letošního února navštívilo naše specialisty v mobilních poradenských střediscích nebo je telefonicky kontaktovalo téměř 200 zájemců. Zajímají se o to, jak se zaevidovat a požádat o zprostředkování zaměstnání, jaká volná pracovní místa jsou k dispozici nebo jaké jsou možnosti rekvalifikací,“ doplnil ředitel krajské pobočky ÚP ČR v Ostravě Petr Prokop.

Zájem o rekvalifikační kurzy byl loni nižší

Rekvalifikace jsou častým nástrojem, jak uchazečům o zaměstnání pomoci získat novou práci.

Jen loni se rekvalifikací v kraji zúčastnilo přes 1 200 uchazečů. Jejich počet přitom výrazně ovlivnila pandemie koronaviru. V roce 2019 totiž šlo o 2 245 zájemců.

„Důvodem meziročního poklesu počtu absolventů i vyplacených financí je především situace související s onemocněním covid-19, kdy řada poskytovatelů rekvalifikací tyto činnosti dočasně utlumila. A zájem o kurzy byl nižší i ze strany uchazečů a zájemců o zaměstnání,“ vysvětlila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Pomoci úřadu práce mohou využít i firmy, které – například pro propuštěné horníky – vytvoří nová pracovní místa.

„Tyto firmy mohou získat příspěvky na jejich mzdy včetně povinného pojištění v rámci vytvořených pracovních míst až do výše 15 tisíc korun měsíčně po dobu až devíti měsíců,“ uzavřela Beránková.