Studentská brigáda: kdy je nutné platit pojištění a jak ušetřit na dani

16.08.2022

Studenti do dovršení věku 26 let se považují za státní pojištěnce, což znamená, že za ně zpravidla platí zdravotní pojištění stát, sociální pojištění se neplatí. Jak je to v případě brigády a jak je to s placením daně, přibližuje daňová poradkyně Monika Lodrová.
Studentská brigáda: kdy je nutné platit pojištění a jak ušetřit na dani

Obecně je důležité zmínit, že v České republice rozlišujeme sociální pojištění a zdravotní pojištění. Aby se student považoval za státního pojištěnce z pohledu veřejného zdravotního pojištění, forma studia musí být prezenční. Studentům může vzniknout povinnost platit sociální pojištění pouze tehdy, pokud mají příjem ze zaměstnání (v určitých případech i brigády) nebo ze samostatně výdělečné činnosti.

Hledáte brigádu? Vyberte si ze široké nabídky na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Pokud si student při studiu přivydělává, ať už během prázdnin či v průběhu školního roku, většinou jde o práci vykonávanou na základě dohod o práci konané mimo pracovní poměr. V České republice máme dva typy dohod, kterými jsou dohoda o provedení práce (DPP) nebo dohoda o pracovní činnosti (DPČ).

A jaký je mezi nimi rozdíl? U každé z těchto dohod jsou stanoveny rozhodné částky, do kterých odměna nepodléhá sociálnímu ani zdravotnímu pojištění. Tyto limity a podmínky pro účast platí stejně jak pro studenty, tak pro jiné pracovníky.

Jinými slovy – přestože by se student považoval za státního pojištěnce, bude se z jeho příjmu při překročení rozhodné částky strhávat zdravotní pojištění, což zajišťuje zaměstnavatel.

Jediným rozdílem oproti běžným pracovníkům je, že se na studenta nevztahuje povinnost odvádět zdravotní pojištění z minimálního vyměřovacího základu, pojistné se počítá z reálného příjmu.

Z hlediska hranic rozhodných příjmů se DPP a DPČ liší následovně:

Dohoda o provedení práce (DPP)

U DPP je hranice 10 000 Kč za měsíc. Pokud je studentův měsíční příjem z DPP do 10 000 Kč, neodvádí se sociální ani zdravotní pojištění. Pokud si ale vydělá 10 001 Kč, zdravotní a sociální pojištění se za něj již odvede. U studentů, státních pojištěnců, se výpočet provede z reálné částky příjmu.

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)

DPČ má hranici rozhodných příjmů stanovenu na 3 499 Kč za měsíc, přičemž jsou rozdílná pravidla pro sociální pojištění a zdravotní pojištění.

U zdravotního pojištění se hledí pouze na skutečný příjem. Pokud bude studentův skutečný měsíční příjem do 3 499 Kč, nebude podléhat odvodům na zdravotní pojištění.

Z hlediska sociálního pojištění je rozhodující i sjednaná částka příjmu. V tomto ohledu by měly být ale splněny dvě podmínky zároveň, a to podmínka sjednaného příjmu a skutečně vyplaceného příjmu, přičemž obě by měly být do výše 3 499 Kč. Při splnění obou podmínek jde z o zaměstnání malého rozsahu a sociální pojistné se neodvádí.

Příklad: Sjednaná měsíční odměna je 3 200 Kč a student ve skutečnosti obdrží 3 200 Kč. Pro účely sociálního pojištění jde o zaměstnání malého rozsahu, ze kterého se neplatí odvody na sociální pojištění.

Sjednaná měsíční odměna činí 3 800 Kč, ve skutečnosti byla vyplacena odměna ve výši 3 000 Kč z důvodu absence studenta. Takový příjem podléhá odvodům na sociální pojištění, protože nebyla splněna podmínka sjednaného příjmu do 3 499 Kč za měsíc.

Sjednaná měsíční odměna činí 3 200 Kč, ale ve skutečnosti student obdrží 3 900 Kč díky bonusu za dobře odvedenou práci. Takový příjem podléhá odvodům na sociální pojištění, protože nebyla splněna podmínka skutečně vyplaceného příjmu.

Brigády na základě DPP a DPČ se nezapočítávají do odpracovaných let pro účely důchodu, pokud se z příjmu neodvádělo sociální pojištění. Jestliže byl ale překročen limit a sociální pojištění se odvádělo, doba se do odpracovaných let započítá.

Jak se příjem z brigád zdaňuje

Zdanění je třeba vnímat odděleně od pravidel pro sociální a zdravotní pojištění. I pro zdanění je však u příjmů brigády je důležité, na základě jakého typu smlouvy student činnost vykonává a zda student u zaměstnavatele učinil tzv. prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti („Prohlášení“). Příjem se pak buďto zdaňuje srážkovou daní či zálohovou daní.

Srážková daň se aplikuje, pokud student neučinil Prohlášení a má příjem z DPP do 10 000 Kč měsíčně a DPČ či částečného úvazku do 3 499 Kč měsíčně.

Srážková daň činí 15 % z reálného příjmu a daň nelze snížit o žádné položky či daňové slevy. Pokud si tedy student vydělá například 5 000 Kč z DPP, zaměstnavatel mu srazí daň 750 Kč.

Monika Lodrová

Monika Lodrová

Monika Lodrová

  • Vystudovala zdanění a daňovou politiku na Vysoké škole ekonomické v Praze.
  • Je certifikovaným daňovým poradcem.
  • Svým klientům poskytuje poradenství v oblasti daní a účetnictví. Specializuje se na mezinárodní zdanění fyzických osob a struktury mezinárodní mobility.
  • Téměř 10 let pracuje ve společnosti BDO Česká republika.
  • V současné době působí v daňovém oddělení na pozici vedoucí pro daně z příjmů fyzických osob.

V ostatních případech se aplikuje zálohová daň. U brigád bude obvykle činit 15 % a v případě učiněného Prohlášení lze aplikovat slevu na poplatníka (2 570 Kč měsíčně) a studenta (335 Kč měsíčně). Pokud si tedy student vydělá 5 000 Kč z DPP a podepíše Prohlášení, daň bude činit 0 Kč.

Praktické rady

  • Pokud máte jako student pouze příjem z brigády do 10 000 Kč měsíčně, a to na základě DPP, doporučujeme učinit u zaměstnavatele Prohlášení. V takovém případě obdržíte příjem v plné výši jako příjem čistý.
  • Jestliže vykonáváte studentskou brigádu pouze po část období a váš příjem je zdaňován zálohovou daní, vyplatí se vám požádat u zaměstnavatele o roční zúčtování nebo si podat daňové přiznání, ve kterém se aplikují roční částky slev (30 840 Kč sleva na poplatníka a 4 020 Kč sleva na studenta). Může vám vzniknout přeplatek na dani.
  • Pokud byla odměna zdaněna srážkovou daní a nemáte jiné příjmy, u kterých byste využili svých odčitatelných položek či slev na dani, doporučujeme zahrnout příjem do ročního daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Aplikací roční výše slevy na poplatníka a studenta může opět vzniknout přeplatek na dani.