Studentská brigáda v zahraničí. Jak je to s pojištěním a daněmi

21.07.2022

Za studenty platí ve většině případů pojištění stát. Léto a prázdniny jsou ale také obdobím brigád. Kdy je nutné přihlásit se k pojištění a kde platit daně, přibližuje daňová poradkyně Monika Lodrová.
Studentská brigáda v zahraničí. Jak je to s pojištěním a daněmi

Pokud studujete a nemáte příjem ze zaměstnání, ani jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), jste považováni za tzv. ekonomicky neaktivní osobu. To znamená, že, jste státním pojištěncem a zdravotní pojištění za vás hradí stát. Sociální pojistné se vás netýká, protože odvod sociálního pojistného je navázán na aktivní příjmy. Podmínkou je bydliště v ČR i to, že v Česku skutečně žijete.

Hledáte brigádu? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Jestliže ovšem o prázdninách vycestuje za prací do ciziny, stanete se tzv. ekonomicky aktivní osobou. „V takovém případě se zpravidla účastníte na pojistném systému ve státě, ve kterém budete vykonávat brigádu,“ vysvětluje Monika Lodrová, daňová poradkyně společnosti BDO.

Podmínky a výše odvodů jsou specifické v každé zemi a řídí se tamními předpisy. Nelze předpokládat, že podmínky budou stejné jako u nás.
„S nejvyšší pravděpodobností budou pojistné povinnosti plněny zahraničním zaměstnavatelem, který by odvody strhával ze mzdy a odváděl za zaměstnance. Doporučuji ale ověřit si, zda má v zahraničí status studenta nebo typ podepsané smlouvy z hlediska odvodů výhodnější podmínky,“ radí Monika Lodrová.

Vykonáváte-li práci ve státě EU, EHP či Švýcarska, zároveň byste se měli odhlásit z českého zdravotního pojištění, platí totiž princip jediného státu pojištění.

Sjednejte si komerční pojištění

Účast na zdravotním pojistném systému v jiné zemi má ale vliv na rozsah zdravotní péče, i té, která bude případně poskytnuta při krátkodobém návratu z brigády domů. V takové situaci existuje nárok pouze na bezodkladnou zdravotní péči, což je v porovnání s běžnou zdravotní péčí v ČR poměrně zásadní rozdíl.

„Obdobně to platí i v zahraničí, přestože se brigádník účastní zahraničního pojistného systému, může být nepříjemně překvapen výší doplatků za zdravotní péči. Určitě je lepší sjednat si před výjezdem do ciziny komerční pojištění,“ upozorňuje poradkyně.

Pokud vyrazíte mimo EU, EHP a Švýcarsko, je třeba situaci posuzovat případ od případu v závislosti na tom, do jaké země za prací vycestujete.

Monika Lodrová

Monika Lodrová
  • Vystudovala zdanění a daňovou politiku na Vysoké škole ekonomické v Praze.
  • Je certifikovaným daňovým poradcem.
  • Svým klientům poskytuje poradenství v oblasti daní a účetnictví. Specializuje se na mezinárodní zdanění fyzických osob a struktury mezinárodní mobility.
  • Téměř 10 let pracuje ve společnosti BDO Česká republika.
  • V současné době působí v daňovém oddělení na pozici vedoucí pro daně z příjmů fyzických osob.

Státy lze z tohoto pohledu rozdělit do dvou skupin. U smluvních států končí účast na českém systému zdravotního pojištění zahájením práce v zahraničí.

U nesmluvních států je možnost se před vycestováním odhlásit od českého zdravotního pojištění z důvodu dlouhodobého pobytu v cizině. Dlouhodobý pobyt je nepřetržitý pobyt mimo ČR po dobu delší než 6 měsíců. Další podmínkou pro toto dočasné vynětí ze systému českého zdravotního pojištění je skutečnost, že budete v zahraniční po celou dobu pobytu zdravotně pojištěni a tuto skutečnost po svém návratu doložíte.

Kde platit daně

Co se týká daně z příjmu, je nutné řídit se tím, kde jste daňovým rezidentem a kde je práce skutečně vykonávána.

Daňový rezident v České republice je ten, kdo má na území České republiky bydliště (skutečné bydliště, nikoliv formální trvalé bydliště) anebo se zde zdržuje více jak 183 dní za kalendářní rok.

„Při krátkodobé brigádě v zahraničí očekáváme, že student zůstane daňovým rezidentem České republiky, jelikož do zahraničí vyjíždí pouze na pár týdnů nebo měsíců a v ČR běžně bydlí, žije a studuje. Pokud je student daňovým rezidentem České republiky, pak by mu mohla v České republice vzniknout daňová povinnost v souvislosti s příjmem z brigády, přestože je práce vykonávána v zahraničí,“ uvádí Lodrová.

Odměna za činnost vykonanou pro zahraničního zaměstnavatele v zahraničí může být v zahraničí zdanitelná. Daň by se vybrala prostřednictvím zaměstnavatele anebo by studentovi mohla vzniknout osobní povinnost. Přesná pravidla pro zdanění se řídí legislativou státu, ve kterém je činnost vykonávána.