Denisy (20) cesta za tím, co by ji v životě bavilo dělat, byla spletitá. Podle přání svého otce začala studovat obchodní akademii, která ji ale byla cizí a studium na ní nedokončila. Její druhou šancí bylo učňovské studium oboru kuchař, které však nenaplnilo její představy a po roce ho raději vzdala. Neschopnost dotahovat věci dokonce nebo naopak dostatek kuráže umět si vytyčit hranice toho, čím se (ne)chce v životě zaobírat? Ať si každý pomyslí, co chce. Jisté je, že po třech letech peripetií si Denisa konečně uvědomila, že by se chtěla realizovat v tom, co ji vždy tolik lákalo – stát se kosmetičkou. Vzhledem k tomu, že návrat do školy už nepřicházel v úvahu a její šance na získání rekvalifikace přes Úřad práce ČR byly mizivé, rozhodla se získat kosmetické znalosti a praxi formou projektu Vzdělávání praxí. Na českém trhu není o kosmetičky nouze, žádané jsou ale jen ty, které za sebou mají výsledky a spokojenost zákazníků. Díky Vzdělávání praxí dostala Denisa možnost učit se od zkušené kosmetičky Věry, která kromě 20 leté praxe v oboru a vlastního salonu v Plzni, má také slušnou základnu klientů. Denisy kosmetická praxe trvala 320 hodin, jak stanovují pravidla projektu. Absolvování vzdělávání praxí ji zvýšilo sebevědomí a osvojila si celostní přístup k péči o kůži. Majitelka poznala, jak Denisa k práci přistupuje a také na ni dostávala pozitivní zpětnou vazbu od zákaznic. Právě tyto dva důvody ji přesvědčily, že Denise nabídla práci a v salonu si nechala.
Julius (20) měl v tom, že by se chtěl stát kadeřníkem jasno už od 15 let. Stříhání a barvení vlasů ho bavilo, protože v nich mohl uplatnit svoji představivost a kreativitu. Odborné učiliště ale nakonec nedokončil, potřeboval začít vydělávat a jeho práce byla na noční směny, se studiem ji nedokázal skloubit. Ačkoliv ovládal kadeřnické služby i bez dokončení školy, měl problém s tím, že bez dokladu o vzdělání ho v žádném kadeřnictví nechtěli zaměstnat. Když se dozvěděl, že existuje způsob jak si praxi kadeřníka osvěžit a zároveň získat certifikát, kterým bude moci oficiálně doložit svoje dovednosti, neváhal a pro tuto možnost se rozhodl. Projekt Vzdělávání praxí absolvoval v ostravském kadeřnickém studiu J&R. Od zkušené mentorky kadeřnice Jarmily, se kterou strávil v salonu dva měsíce, se naučil několik nových triků. Nejvíce ale ocenil získání certifikátu, který může dokládat při hledání budoucího zaměstnání.
Příběhy Denisy a Juliuse ukazují, že nejdůležitější je mít motivaci něco změnit. Výhodou je, že v projektu Vzdělávání praxí můžete získávat praxi na různých pozicích. Pokud jste tedy absolventem vyššího vzdělání, tak si zvolíte praxi na kvalifikovanější pozici. Podmínkou je, že nemůžete mít statut studenta a měli byste být evidován jako uchazeč nebo zájemce o zaměstnání na Úřadu práce ČR. Více informací najdete na http://www.vzdelavanipraxi.cz/uchazec.