Štve vás šéf, anebo práce? Psycholožka radí, jak nad tím vyzrát

05.11.2020

Situace, se kterými se v životě setkáváme, jsou ve své podstatě emočně neutrální. My jim však dáváme interpretace – něco si o nich začneme myslet. Myšlenka v hlavě vyvolá emoci. Emoce se promítne do tělesné reakce a ta ovlivní naše chování. A je tady začarovaný kruh. Jak z něj ven, radí psycholožka Radka Loja.
Štve vás šéf, anebo práce? Psycholožka radí, jak nad tím vyzrát

Uveďme si to na příkladu. Pan Karel přijde ráno do práce. Šéfová mu v kuchyňce neodpoví na pozdrav. Potom se od kolegy dozví, že nebyl vybrán do užšího týmu pro práci na projektu, o kterou velmi stál. Karel si ihned v hlavě vytvoří scénář: 1. „Ostatní jsou lepší a šéfová mě nesnáší. Fakt, že mě nevybrali na projekt, to jenom potvrzuje.“ (Myšlenka) 2. Cítí vztek, ublíženost, žárlí na kolegy. (Emoce) 3. V důsledku toho se mu sevře hrdlo a má slabo v nohou. (Tělesná reakce) 4. Sedne si ke svému stolu, na nikoho se ani nepodívá, s nikým se nebaví a chystá se hledat si novou práci. (Chování)

Začarovaný kruh

Začarovaný kruh

A pokud skutečně podá výpověď, tak se nikdy nedozví, jak to ve skutečnosti bylo. Třeba že šéfové zemřela kočka, kterou milovala, a k účasti na projektu nebyl vybrán, protože jej čekalo povýšení na zástupce ředitelky a s tím spojené zajímavější a důležitější úkoly. Takto si jen potvrdí své vlastní domněnky, že jsou všichni lepší a šéfová ho nesnáší. Začarovaný kruh se uzavře a on se v něm bude pohybovat pořád dokola, a navíc si ho bude promítat do mnoha dalších situací v práci i v soukromí.

A takto sami sobě kazíme budoucnost. Vidíme svět přes vlastní zabarvené brýle. Tu barvu jim dávají naše prožité zkušenosti a také emoční a myšlenkové vzorce, které jsme si vytvořili. V jakékoli podobné situaci použijeme nevědomě stejný vzorec, který se s každým opakováním upevňuje, a my se stále více věříme, že naše domněnky jsou pravdivé. Víte, co nazval Albert Einstein šílenstvím? „Dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“

Naučte se s myšlením a emocemi pracovat

Radka Loja

Radka Loja
  • Psycholožka a lektorka, autorka knihy „Emoce pod kontrolou“ a spoluautorka knihy „Jak získat úspěch, klid a vyrovnanost v hektické současnosti“.
  • Vede komplexní kurzy osobního rozvoje, poskytuje psychologické poradenství.
  • Je spoluautorkou webu emoční inteligence www.mindtrix.cz, vytvořila i online kurzy osobního rozvoje.
  • Ve volném čase se věnuje rodině, meditaci a sportu.

Až si pan Karel najde novou práci, nejspíš nastane podobná situace, která spustí jeho začarovaný kruh. A kdo za to může? Šéfová, kolegové a celý svět? Emoce a myšlenky jsou naše. My sami si je generujeme, a jsme dospělí, takže za ně neseme odpovědnost.

Pokud si řeknete: „Šéfová mě rozhodila,“ vlastně jí tím dáváte nad sebou velkou moc a ona to může udělat kdykoli znovu. Když se ale naučíte říkat: „Já jsem se nechal rozhodit od šéfové,“ pak jste to vy, kdo určuje vlastní reakci. Až se naučíte více pracovat s myšlením a emocemi, získáte svobodu se rozhodnout, jak se zachováte. Budete schopni si udržet nestranný postoj a o problémech komunikovat. A pokud se občas necháte rozhodit, tak se z toho zase brzy vzpamatujete.

Zpravidla se nám aktivují naše staré známé vzorce. V případě pana Karla jsou to předlohy „Nejsem dost dobrý.“ a „Ostatní jsou lepší.“ Nepovažujte je za jedinou možnou realitu. Myšlení, emoce, tělesné reakce i chování můžete ovlivnit. Nepatrná změna v kterékoli části kruhu vyvolá změny ve všech jeho dalších částech, a tak můžete kráčet vstříc nové budoucnosti.

Štve vás šéf nebo práce? Najděte si novou práci na pracovním portálu jobDNES.cz

Změnit druhé můžete jedině tak, že změníte sebe. Když vy začnete reagovat jinak než obvykle, druzí budou reagovat také jinak. A když vám nové reakce vydrží dlouho, tak změníte nejen sebe, ale také trochu ty druhé.