Od začátku roku 2024 bylo podle analýzy BestBrokers propuštěno přes 211 tisíc zaměstnanců ve více než 194 technologických společnostech po celém světě, přičemž v čele škrtů stojí giganti jako Dell, Intel a Tesla.
Propouštěli i významní technologičtí hráči ze zemí, jako je Čína, Německo a Japonsko, na prvních příčkách seznamu zeštíhlených podniků však stojí společnosti se sídlem v USA. Ty propustily 120 283 zaměstnanců, což reprezentuje více než polovinu globálního počtu.
Propouštění v technologickém sektoru spustil nadměrný počet zaměstnanců z časů koronavirové pandemie. Zpočátku společnosti rychle nabíraly nováčky, aby uspokojily rostoucí poptávku po svých digitálních produktech a službách. Jakmile však covidová omezení padla, ochabla i poptávka po těchto produktech a mnoho firem došlo k závěru, že má zaměstnanců přebytek.
Jen v loňském roce tak přišlo po celém světě o práci více než 260 tisíc technologických pracovníků. Růst úrokových sazeb, který během inflační vlny zdražil půjčky, situaci jen dále zhoršil. Společnosti hledaly nové strategie na redukci nákladů a často přistupovaly právě ke snižování počtu zaměstnanců.
Pracovní role mizí
Pokroky v oblasti automatizace a technologií umělé inteligence navíc vedou k tomu, že se některé pracovní role stávají nadbytečnými, což podniky nutí k odpovídající restrukturalizaci. Zejména technologické firmy intenzivně investují do umělé inteligence, často na úkor lidských pracovních míst.
Dell | 18 500 |
Intel | 15 000 |
Tesla | 14 000 |
Li Auto | 10 000 |
SAP | 9 500 |
Toshiba | 9 000 |
Zdroj: trueup.io, BestBrokers |
Velké technologické společnosti, které letos hojně propouštěly, jako hlavní důvody často uváděly restrukturalizaci a integraci umělé inteligence. Nejvíce zaměstnanců propustil texaský výrobce počítačů Dell, který ve dvou kolech propouštění zrušil 18 500 pracovních míst. Tyto škrty představují 8,77 procenta všech letošních celosvětových propouštění v oblasti technologií a přes patnáct procent zrušených pracovních míst v technologických společnostech se sídlem v USA.
Boeing sníží počet zaměstnanců o deset procent, ruší 17 tisíc míst |
„V průběhu fiskálního roku 2025 jsme se i nadále zavázali k disciplinovanému řízení nákladů v koordinaci s našimi probíhajícími iniciativami v oblasti transformace podnikání a budeme pokračovat v přijímání určitých opatření ke snížení nákladů, včetně omezení přijímání externích zaměstnanců, reorganizace zaměstnanců a dalších opatření ke sladění našich investic s našimi strategickými prioritami a potřebami zákazníků,“ uvedla v září společnost.
Intel zaostává
O něco lépe na tom je kalifornský polovodičový gigant Intel, který propustil přibližně patnáct tisíc zaměstnanců, tedy více než patnáct procent své pracovní síly. Krok následoval po neuspokojivé zprávě o výsledcích hospodaření za období duben-červen 2024. Analytici tvrdí, že Intel celkově bojuje o znovuzískání pozice technologického lídra poté, co zaostal v rozvoji umělé inteligence.
Podle investiční analytičky Anny Píchové Intel musí investovat do výroby, rozvoje designu a přicházet s lepšími a výkonnějšími čipy, aby udržel krok s konkurencí. „Intel je jedna z mála firem, která čipy nejen designuje, ale zároveň si je i sama vyrábí. Například Nvidia čipy pouze navrhuje, výroba pak probíhá na Taiwanu u společnosti Taiwan Semiconductor. Je to dost drahý byznys,“ vysvětlila Píchová jeden z aspektů problematické situace společnosti.
Restaurace Hooters bojují s problémy. Firma ruší pobočky a najala si experty |
Propouštění se nevyhnula ani elektroautomobilka Tesla. Společnost snížila počet svých zaměstnanců přibližně o deset procent, což znamená zhruba čtrnáct tisíc zrušených pracovních míst. Rozhodnutí přišlo poté, co společnost nesplnila odhady dodávek a vykázala vzácný meziroční pokles prodejů. „Přibližně každých pět let musíme společnost reorganizovat a zefektivnit pro další fázi růstu,“ uvedl generální ředitel Elon Musk ve svém příspěvku na platformě X.
Tesla čelí konkurenci z Číny
Výrobce elektromobilů čelí stejně jako evropské automobilky rostoucí konkurenci z Číny, která je největším automobilovým trhem na světě a tamní výrobci uvádí na trh levnější modely.
Potíže se nevyhýbají ani evropským firmám. Například německý softwarový gigant SAP v rámci restrukturalizačního plánu zrušil 9 500 pracovních míst. Své týmy zmenšila i japonská elektronická společnost Toshiba a americký výrobce síťových zařízení Cisco. Od začátku roku propustili devět tisíc a osm tisíc zaměstnanců.
Nechcete být nahrazeni v práci umělou inteligencí? Najděte si novou práci včas na portálu jobDNES.cz |