Technologičtí giganti propouštějí. Obávají se zpomalení ekonomiky

27.01.2023

Poslední měsíce loňského roku se v mnoha technologických firmách po celém světě nesly ve znamení masivního propouštění zaměstnanců. I první týdny letoška napovídají, že to zřejmě nebude jiné ani nadále. Ke snížení počtu svých zaměstnanců totiž v uplynulých dnech sáhly společnosti Spotify nebo IBM.
Technologičtí giganti propouštějí. Obávají se zpomalení ekonomiky

Velké americké firmy v posledních měsících masivně propouštějí, aby snížily své náklady v době, kdy se očekává zpomalení globální ekonomiky. Pracovní místa ruší stejně úspěšné technologické společnosti jako velké banky.

Hrozí vám propouštění? Najděte si novou práci na internetovém portálu jobDNES.cz jiz dnes.

Hned šest procent zaměstnanců se rozhodlo propustit vedení streamovací služby Spotify. Tento krok negativně ovlivní zhruba šest stovek zaměstnanců této společnosti po celém světě. V současné chvíli má Spotify asi 195 milionů prémiových předplatitelů a 456 milionů aktivních uživatelů měsíčně. I tak ale firma vykázala ve třech čtvrtletích loňského roku provozní ztrátu ve výši 228 milionů eur, tedy asi 5,4 miliardy korun.

Podobně dramatický krok se rozhodla učinit Společnost Alphabet, která mimo jiné provozuje vyhledávač Google. Propustí asi dvanáct tisíc lidí, což je více než šest procent její pracovní síly. Firma bude pracovní místa rušit napříč týmy i státy, o práci přijdou lidé z HR, inženýrské a produktové týmy i vedoucí pracovníci. Propouštět se bude celosvětově. Podnik nabídne zaměstnancům ve Spojených státech šestnáct týdnů odstupného plus dva týdny za každý další rok, který ve firmě odpracoval.

Masivní propouštění nehrozí. Firmy budou stále hledat nové lidi, míní Jurečka

„Jsem přesvědčen o obrovské příležitosti, která před námi stojí. A to díky síle našeho poslání, hodnotě našich produktů a služeb i našim počátečním investicím do umělé inteligence,“ oznámil zaměstnancům na firemním blogu generální ředitel Alphabetu Sundar Pichai. Dodal, že jde o těžké rozhodnutí, které firmu připraví na budoucnost.

Celkem 1,4 procenta své pracovní síly se rozhodla zredukovat i americká společnost IBM, která propustí celkem 3 900 lidí. Finanční ředitel James Kavanaugh agentuře Reuters řekl, že společnost je stále „odhodlána najímat zaměstnance pro výzkum a vývoj zaměřený na klienty“. Akcie IBM po skončení středečního obchodování klesly o dvě procenta, a vymazaly tak dřívější zisky z převážně pozitivních hospodářských výsledků.

Meta Platforms, mateřská společnost Facebooku, v listopadu uvedla, že propustí více než jedenáct tisíc zaměstnanců, asi třináct procent své pracovní síly. Firma se potýká s poklesem reklamních zakázek a rostoucími náklady.

Provozovatel sociální sítě Twitter pod vedením Elona Muska propustil koncem loňského roku více než polovinu zaměstnanců.

K propouštění se uchýlily i některé kryptoměnové burzy. Jde třeba o společnost Coinbase, která zredukovala stav počet svých pracovníků o 950 osob. To je asi dvacet procent její veškeré dosavadní pracovní síly a podle generálního ředitele Briana Armstronga byl tento krok nezbytný. „Škrty byly nutné. Díky nim totiž bude Coinbase schopna uspět i v roce 2023,“ řekl.

V rámci restrukturalizace hodlá zrušit asi 3 000 pracovních míst i největší evropská softwarová společnost SAP. To představuje zhruba 2,5 procenta její celkové pracovní síly, oznámila firma, která působí i v České republice. Cílem je zaměřit pozornost na klíčové aktivity v oblasti cloudových služeb. V České republice působí společnost SAP od roku 1992. Firma v Česku zaměstnává více než 2 500 lidí a patří tak mezi největší lokální zaměstnavatele v oboru IT.