V budoucnu bude využívání umělé inteligence při práci čím dál častější a podle nové analýzy Mezinárodního měnového fondu zasáhne až 60 procent pracovních míst ve vyspělých ekonomikách. K udržení kroku s dobou je tak třeba začít používat tyto technologie již dnes. Proč nezačít už při hledání práce. Jak vám AI pomůže?
1. Vyhledá pracovní nabídky
Prvním krokem při hledání práce je samozřejmě najít konkrétní pozici, o kterou byste měli zájem a která by vám seděla. Vyhledávání aktuálně neobsazených pozic přes různé weby a platformy ale může být velmi zdlouhavé a demotivující. Platformy s umělou inteligencí mohou tuto činnost kandidátům výrazně ulehčit. Při zadání pracovní pozice nebo kritérií na pracovní místo vám sama nalezne vhodné nabídky pro vás.
Zatímco některé AI nástroje jsou pouze uzavřenými jazykovými nástroji, zkuste využít Perplexity.ai, který vyhledává v otevřených zdrojích a na nalezené volné pozice poté odkazuje.
2. Navrhne strukturu životopisu i motivačního dopisu
Každý známe problém, když se zasekneme nad prázdnou stránkou. V tomto případě mohou nástroje s umělou inteligencí podat pomocnou ruku a nastínit šablonu textu životopisu či motivačního dopisu. Programů dnes existuje již mnoho, např. CV life nebo cvapp, doporučuji si vybrat ten, který vám sedne nejvíce.
Ale pozor, AI vám sice pomůže určit hlavní body textu, ale celý dokument na ní nenechávejte. Životopis i motivační dopis musí být šité na míru, znít přesvědčivě a autenticky, tedy skutečně prodat všechny úspěchy. Recruiter si musí uvědomit, že právě vy jste tím nejlepším adeptem pro danou pozici. Texty od umělé inteligence jsou totiž obecné a nevynikají.
Pokud se při psaní motivačních dopisů spoléháte pouze na umělou inteligenci, pravděpodobně vám vznikne tuctový a nudný text. Motivační dopis má být přitom vaší šancí ukázat svou osobnost. Není od věci si od umělé inteligence nechat poradit, ale obsah by měl být už jen na vás.
3. Zkontroluje klíčová slova i vlastnosti
Jan Klusoň |
Umělá inteligence dokáže navrhnout strukturu, kterou byste měli vy osobně vyplnit. To ovšem neznamená, že vám AI nemůže pomoci zdokonalit již napsaný text. Existují totiž speciální programy, které jsou zaměřené na vytváření efektivních životopisů šitých na míru konkrétní pozici.
Tyto programy, například program Teal nebo kiskresume zanalyzují váš text, porovnají ho s nabídkou práce a navrhnou, co je třeba pozměnit či doplnit. Mnoho zaměstnavatelů začíná nebo již používá nástroje AI k prověřování kandidátů při náborech. Existují různé druhy stránek, které automaticky skenují životopisy podle klíčových slov, aby zjistily, jestli kandidát odpovídá dané nabídce. Pomáhají tak s tříděním uchazečů do dalšího kola. Měli byste se proto pokaždé ujistit, že váš životopis odpovídá požadavkům, aby vůbec prošel třídícím kolem náborových AI programů, jakým je třeba program TuroHire.
4. Vyzkouší s vámi pohovor nanečisto
ChatGPT, Google Bard a další volně dostupné programy mají funkci konverzačních robotů. Nebojte se je využít k simulaci pracovního pohovoru nanečisto. Nejenže pak budete klidnější, ale také se můžete poradit i o možných odpovědí na otázky, které by vás normálně při pohovoru zaskočily.
Přestože nikdy není možné stoprocentně vědět, na co se personalisté při pohovoru zeptají, příprava otázek a odpovědí s umělou inteligencí poskytne alespoň základní představu o průběhu setkání. Díky připravenosti se vám zvýší také sebevědomí, což je polovičním klíčem k úspěchu.
Chcete uspět při hledání nové práce? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz a dozvíte se jak na to |