Ukrajinci si zřizují účty hlavně proto, aby se snadno dostali k podpoře od státu a ministerstva práce. „S úvěry bych nebyl optimistický až tak, musíme ze zákona zkoumat finanční stav žadatele. Až si ale najdou zaměstnání, vůbec bych úvěry nevyloučil,“ řekl.
Salomon podpořil i zpřísnění sankcí vůči Rusku s tím, že podpora nezávislosti na energetických zdrojích by měla být co nejrychlejší. „Naším úkolem jako byznys sektoru je dodat politikům odvahy. Nikdo nechce, aby měl firmy a klienty v problémech. Bavíme se o konfliktu, který ohrožuje svobodu a demokracii. Už jsme udělali kompromisy u Krymu a příliš se nevyplatilo. Měli bychom podpořit politiky v rozhodném a nekompromisním postupu,“ dodal.
„Možná nás to donutí jednat rychleji,“ řekl k aktuálnímu sporu o platby za ruský plyn.
Bankovní sektor je podle Salomona zdravý a záleží mu na dlouhodobých vztazích s klienty „Budeme hledat všechny alternativy, jak firmám pomoci a podržet je. Je to vždy i o spolupráci se státem, ale říkám za bankovní sektor, že jsme připravení pomoct a jsme na to dost silní,“ konstatoval.
Příchod Ukrajinců by mohl podle šéfa České spořitelny znamenat i šanci pro pracovní trh. Vedle toho, že je o ně nutné postarat a zajistit jim vzdělání, je možné je začlenit do trhu práce.
„Když jim nabídneme přívětivé prostředí, je to pro nás ekonomicky dobře. Není pravda, že budou brát práci a budou snižovat mzdy a podobně. Vyplatí se nám je integrovat do systému,“ uvedl.
Studie o tom, jak bude ubývat produktivního obyvatelstva, jsou podle Salomona známé. „Tady se nám nabízí úžasná příležitost, jak demografickou křivku změnit. Měli bychom tomu jít naproti. Ti lidé si to zaslouží,“ dodal.
Šéf spořitelny také dodal, že by Česko nemělo litovat financí ze státního rozpočtu vynaložených na zvládnutí uprchlické vlny, jakkoli půjde o desítky miliard. „Pokud budeme investovat do integrace uprchlíků, jistě se nám to vyplatí,“ řekl.
Stoupající ceny energií povedou k útlumu ekonomiky
Stoupající ceny energií, bydlení a dalších cen povedou k útlumu ekonomiky, pravděpodobně k nulovému růstu hospodářství.
„Je důležité, jak budeme pracovat se sentimentem, růst HDP byl tažen spotřebou domácností., Pokud ji domácnosti utlumí, HDP neporoste. A jak dlouho potom se Češi jako skeptici budou dostávat z útlumu, je otázka na nás i politiky, jak jim dodáme důvěru.
ČNB zvedla klíčový úrok na pět procent, je nejvýš od roku 2001 |
Stejné je to u firem. „Spousta má chuť investovat, ale situace jim odvahu nedodává. Na tom všem záleží, jak rychle se vrátíme k růstu. A dobře integrovaní lidé z Ukrajiny v tom můžou hrát roli,“ míní Salomon.
Pokud jde o výši úrokových sazeb, které ve čtvrtek centrální banka zvedla na pět procent, neměla ČNB podle Salomona příliš na výběr.
„I v ČNB si uvědomují že to na inflaci nemá okamžitý a léčebný efekt. Je to složitá pozice, vyšší sazby dusí schopnost investic a růstu, to si centrální bankéři uvědomují také a musí citlivě zvažovat jaká sazba je správná. Nechtěl bych být v jejich kůži, pět procent je realita, ale jsme ve válce, která přináší nové aspekty a pohledy. Pojďme se spíš snažit, abychom z ní vzešli posílení a víc držící při sobě. O to bychom se měli snažit,“ uzavřel..
Tomáš Salomon
|