Unilever je jednou z největších světových společností zabývajících se spotřebním zbožím a spolupracuje s více než 60 tisíci přímými dodavateli po celém světě. Její dodavatelský řetězec zahrnuje více než jeden a půl milionu zemědělců, uvádí deník CNN. Do portfolia společnosti Unilever spadají například značky Dove, Rexona, Signal, Savo či Lipton.
Platí Vám v práci málo? Najděte si novou na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz |
„Naší ambicí je zlepšit životní úroveň málo placených pracovníků po celém světě,“ uvedla společnost s tím, že do roku 2030 zajistí, aby každý, kdo poskytuje zboží či služby Unileveru, měl příjem minimálně ve výši existenčního minima.
Firma Unilever také zmínila, že například v roce 2019 si více než 630 milionů pracovníků po celém světě (téměř jeden z pěti zaměstnanců) nevydělalo dost na to, aby vymanili sebe a své rodiny z chudoby.
Mzda by měla zaměstnancům stačit na zaplacení potravin, vody, bydlení, vzdělávání, zdravotní péče, dopravy a oblečení. Rovněž by měla umožnit vytvořit určitou finanční rezervu pro případ neočekávané události.
Gigant spotřebního zboží již nyní spolupracuje s partnery na stanovení přesné míry odměny ve 190 zemích, kde působí. Společnost rovněž uvedla, že její zaměstnanci dostávají mzdu minimálně ve výši existenčního minima. Chce však zajistit stejné podmínky pro více lidí, a to nad rámec svých pracovníků.
Peníze ve prospěch ostatních
Kromě zajištění důstojné mzdy chystá Unilever i jiné kroky. Nejpozději do roku 2025 chce ročně vynaložit dvě miliardy euro (zhruba 52 miliard korun) dodavatelským společnostem vlastněnými a řízenými lidmi z nedostatečně zastoupených skupin.
Do roku 2030 chce zajistit, aby všichni zaměstnanci společnosti byli rekvalifikováni nebo si zvýšili svou kvalifikaci. Během deseti let chce také vybavit deset milionů mladých lidí základními dovednostmi, aby se mohli lépe připravit na svou pracovní budoucnost.
„Dvě největší hrozby, kterým svět v současné době čelí, jsou klimatická změna a sociální nerovnosti,“ říká Alan Jope, generální ředitel společnosti Unilever.
Pandemie zhoršila globální nerovnost a podle Světové banky to může zvýšit extrémní chudobu. Jako extrémní chudobu lze považovat život s méně než 1,9 dolary (asi 41 korun) denně. Nerovný přístup k očkovacím látkám mezi bohatými a chudými zeměmi může vést ke zhoršení této propasti. To však může zvýšit tlak na společnosti, aby se nerovnostmi zabývaly, zmínil deník CNN.