V Británii vyjela jen pětina vlaků. Stávkuje čtyřicet tisíc železničářů

27.07.2022

Ve Velké Británii ve středu zahájilo stávku na čtyřicet tisíc železničářů z tamějších odborových organizací RMT a TSSA. Požadují vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. V provozu je jen zhruba pětina spojů po celé zemi. „Jsme více než kdy dřív odhodlaní dosáhnout zvýšení mezd, větších pracovních jistot a dobrých pracovních podmínek,“ řekl generální tajemník RMT Mich Lynch. Zatím poslední velkou stávku na železnici Británie zažila jen před měsícem.
V Británii vyjela jen pětina vlaků. Stávkuje čtyřicet tisíc železničářů

Čtyřiadvacetihodinová stávka přiměla provozovatele zcela uzavřít polovinu britské železniční sítě. Dopravní společnosti značně omezily jízdní řády a některé části země nyní nemají žádné vlakové spojení.

Hledáte dobře placenou práci v dopravě anebo logistice? Navštivte pracovní portál jobDNES.cz.

Společnost Network Rail, která vlastní většinu železniční sítě, vyzvala dojíždějící, aby dráhy využívali jen v nejnutnějších případech. Stávka přichází v době, kdy rodiny vyrážejí na letní dovolené a sportovní fanoušci na Hry Společenství (Commonwealth Games), které začínají ve čtvrtek v Birminghamu.

Středeční stávku oznámily odbory poté, co opět selhala jednání mezi nimi a zaměstnavateli. „Network Rail nijak nezlepšila svoji předchozí nabídku a přepravní společnosti nám také nenabídli nic nového,“ prohlásil Lynch.

RMT uvedla, že dostala nabídku čtyřprocentního navýšení mezd s možnými dalšími čtyřmi procenty příští rok, pokud budou zaměstnanci ochotní svolit ke změnám v pracovních smlouvách.

Sérii stávek nejen na železnici v Británii vyprovokovaly rostoucí životní náklady, jejichž růst převyšuje růst mezd. To vede k napětí v odborech poštovních služeb, zdravotnictví, v dopravě i soudnictví.

V Británii začala největší stávka železničářů za 30 let. Taxikáři nestíhají

Odbory kritizují konzervativní vládu končícího premiéra Borise Johnsona, že zaměstnavatelům brání docílit dohody. Ministr dopravy Grant Shapps prohlásil, že odboroví předáci se „snaží co nejvíce narušit každodenní životy milionů tvrdě pracujících lidí“.

Konzervativní vláda minulý týden upravila zákon, aby bylo pro zaměstnavatele snazší dočasně najmout agenturní pracovníky, a zmírnit tak dopady stávek ve svých odvětvích. Na nutnosti snížit efektivitu stávek se shodují i dva konzervativní kandidáti na premiérských post, ministryně zahraničí Liz Trussová a bývalý ministr financí Rishi Sunak.

Další stávky odbory plánují na sobotu, kdy budou protestovat strojvedoucí, a další tři dny stávek jsou v plánu v srpnu.