V Česku je sháňka po pracantech, na hodinu je až 150 i 200 korun

01.06.2017

Ještě nikdy nebyl trh s letními brigádami tak nabitý a pestrý jako letos. Kdo začne vybírat práci na léto už teď, může být prakticky čímkoliv. Vazačkou kytic, prodejcem lodních lístků, průvodkyní na zámku, pomocným účetním, pokojskou, šoférem nebo kamelotem.
V Česku je sháňka po pracantech, na hodinu je až 150 i 200 korun

Každý den se databáze pracovní inzerce nafouknou o desítky nových brigád. „Už teď máme tolik objednávek od firem, že brigádník, který se nám dnes přihlásí, od nás odchází s tím, že jde večer na noční,“ říká Martin Plášil z brněnské pracovní agentury Sodat.

Majitelé rekreačních zařízení a všeho, co souvisí s turistikou, chtějí první brigádníky vytáhnout ze školních lavic ještě před uzavřením závěrečné klasifikace. „Hledáš brigádu ještě před prázdninami? Můžeš si vydělat až sto korun na hodinu,“ láká jedna z mnohých květnových nabídek.

Letní brigády: Kolik kde platí

  • Jihlava 110–120 Kč/hod.
  • Praha 100–120 Kč/hod.
  • Olomoucko 100–120 Kč/hod.
  • Brno 90–120 Kč/hod.
  • Ostravsko 80–110 Kč/hod.
  • Zlínsko 75–100 Kč/hod.
  • Ústí nad Labem 70–120 Kč/hod.

Zdroj: Grafton Recruitment

Pracovní sílu si dopředu zamlouvají i výrobní společnosti, které potřebují doplnit už tak prořídlé stavy zaměstnanců na léto. „Nabídku práce lépe uzpůsobují různým skupinám – studenti mohou získat intenzivní brigádu, aby si za léto stihli vydělat i něco užít, matky na mateřské dovolené zase práci na pár hodin denně, aby vedle ní zvládly i péči o děti,“ vysvětluje Jonathan Hill z pracovní agentury Grafton Recruitment.

Práce je i pro teenagery

Sháňka po pracantech tak pomohla ještě neplnoletým, kteří by si rádi vydělali, ale nikdo je nechtěl kvůli bezpečnosti či hmotné zodpovědnosti zaměstnávat. „Protože chybí plnoletí, výroby se připravily i na mladší pracovníky. Mnohé provozy jim nabízejí stejné hodinové mzdy, jaké mají jejich plnoletí kolegové,“ říká Plášil.

Šanci získat dobře placené místo u montážní linky mají tak nově i mladí lidé od 16 let. „Mladší studenti u nás lepí koberce pod dětská hřiště nebo pomáhají balit výrobky. Ti starší například montují herní sítě, ale tuhle práci mladším nesvěřujeme, protože se při ní hodně namáhá zápěstí,“ říká Michaela Kleinhamplová z dánské firmy Kompan, která navrhuje a vyrábí dětská hřiště. Student si tady vydělá podle náročnosti práce od 85 do 100 korun za hodinu.

Může se hodit

Největší omezení mají čerstvě patnáctiletí. „Nemají příliš šancí získat práci prostřednictvím personální agentury. Větší možnosti jim nabízejí řetězce rychlého občerstvení nebo zemědělci, kteří potřebují každou ruku při sezonních pracích,“ říká Jitka Součková z Grafton Recruitment. Tady si ale vydělají méně, v rychlém občerstvení se hodinová mzda pohybuje kolem 80 korun, v zemědělství bývá ještě o desetikorunu nižší. „Komplikace je v tom, že neplnoletí nemohou podepsat hmotnou zodpovědnost. Takže nemůžu třeba v obchodě zaskočit v pokladně,“ říká sedmnáctiletý Jan, který už od patnácti let zkouší o prázdninách vydělat, kde se dá. Pomáhal při stavbě rodinného domku, sbíral jahody, vypomáhal ve fabrice. „Vždycky rozešlu životopis na několik míst a čekám, co vyjde. Mnozí se ale vůbec neozvou, když vidí, že mi není osmnáct,“ krčí rameny.

Za stolem, nebo u ponku?

Nejvíce pozic nabízejí výrobní podniky, ale nejrychleji si brigádníci rozeberou židle v kancelářích. „Nejrychleji jsou zamluvená místa v administrativě, i když je nabízené ohodnocení menší než průměrné. Naopak manuální práce v průmyslových halách mohou nabídnout výrazně nadprůměrné ohodnocení, přesto jsou až tou druhou možností ve výběru uchazeče,“ říká Pavel Hájevský z pracovního portálu Nabrigadu.cz.

Výběr z nabízených míst

  • Škrábání barvy z podlahy – Praha 150 Kč/hod.
  • Výroba bublinkových fólií – Brno 110 Kč/hod.
  • Balení holítek – Teplice 114 Kč/hod.
  • Obsluha letní zahrádky – Frýdek-M. 100 Kč/hod.
  • Skenování výkresů v archivu – Praha 90 Kč/hod.
  • Obsluha výdejny – Praha 100 Kč/hod.
  • Administrativní výpomoc – Zlín 80 Kč/hod.
  • Prodej zájezdů – Brno 80 Kč/hod. + provize
  • Administrativa – M. Boleslav 100 Kč/hod.
  • Práce ve skladu – Ostrava 110 Kč/hod.
  • Plavčík/plavčice – Uh. Hradiště 80 Kč/hod.
  • Řidič/řidička – Praha 180 Kč/hod.

Zdroj: pracovní portály Nabrigadu.cz, Brigoska.cz, Jobs.cz

Student tak může pracovat za 70 až 80 korun na hodinu jako kamelot, pomocná teta v jeslích nebo uvaděčka v kině. Recepční, asistentka kanceláře nebo pomocný účetní si přijdou na hodinovou mzdu kolem sta korun. Kdo umí napřít fyzickou sílu, vytáhne hodinovou mzdu i vysoko nad 120 korun za hodinu. Například při stavbě haly a montážní linky na Blanensku si pracovitý uklízeč, natěrač a montážník v jedné osobě může vydělat i 150 korun na hodinu. Podmínkou je ale každodenní docházka včetně sobot a nedělí.

Podobný výdělek nabízejí velké průmyslové podniky, kde k práci u montážní linky nebo ve skladu slibují i příplatky za přesčasy, noční práci nebo celoměsíční docházku. „Už neplatí, že nejvyšší mzdy jsou v Praze. Často průmyslové společnosti v regionech nabízejí nadprůměrné ohodnocení. Například za specializované práce se mzda brigádníka šplhá ke 150 až 200 korun za hodinu,“ vysvětluje Pavel Hájevský.

Výnosný konec léta

Personalisté slibují, že s létem platy brigádníků o dvacet až třicet korun ještě povyskočí. „V Brně je nejlepší pro výdělek září. Studenti si už přes léto vydělali a odjíždějí na prázdniny k rodině nebo odlétají na last minute dovolenou a firmy už jedou na plné obrátky podzimní výrobu a shánějí každou ruku,“ popisuje Plášil z agentury Sodat.

„Firma, která si dnes bude chtít objednat brigádníky na konec prázdnin za 90 korun na hodinu, tak nebude v srpnu už konkurenceschopná. Ostatní je přeplatí,“ míní personalista. Pavel Hájevský z agentury Nabrigadu.cz odhaduje, že letos bude letní inzerce o třicet procent vyšší jak v nabídkách práce, tak v růstu mezd. „Největší boom bude ve druhé polovině prázdnin,“ míní Hájevský.