V Číně dřou dvanáct hodin šest dní v týdnů. Systém 996 je ilegální, řekl soud

27.08.2021

Čínský nejvyšší soud považuje za nezákonnou práci přesčas označovanou kódem 996, tedy od devíti ráno do devíti večer šest dní v týdnu. Tato kontroverzní zvyklost je v Číně běžnou praxí zejména v technologických firmách. Hlášeny jsou případy kolabování, úmrtí i sebevražd zaměstnanců. Šéfové technologických gigantů ale považují takovou pracovní dobu za „požehnání“.
V Číně dřou dvanáct hodin šest dní v týdnů. Systém 996 je ilegální, řekl soud

Čínský nejvyšší soud s ministerstvem lidských zdrojů a sociálního zabezpečení zveřejnily rozsáhlý materiál o porušování pracovních práv a nadměrné práci přesčas. 

Nechcete pracovat od úsvitu do soumraku? Najděte si lepší práci na portálu jobDNES.cz.

Dokument zahrnuje deset případů, kdy jsou zaměstnanci nuceni pracovat přesčas a mají problémy, pokud to odmítnou. Podle některých firem z amerického Silicon Valley poskytuje tento systém práce Číně konkurenční výhodu proti Spojeným státům.

V jednom případě požádala nejmenovaná technologická firma zaměstnance, aby podepsali dohodu, v níž se vzdají proplácení přesčasů. V jiném popsaném případě zaměstnanec v odvětví médií omdlel v práci na toaletách a posléze zemřel na selhání srdce. Soud rozhodl, že jeho smrt souvisela s prací, firma pak musela rodině vyplatit zhruba 400 tisíc jüanů (1,3 milionu Kč).

Veřejnou debatu na začátku letošního roku vyhrotila smrt dvou zaměstnanců internetového prodejce Pinduoduo. Jedna žena zkolabovala cestou domů po jedné hodině v noci a už se ji nepodařilo oživit, další zaměstnanec spáchal sebevraždu.

Rány holí za slabé výsledky. Školitel čínské banky trestal zaměstnance

Systém 996 dlouho podporovali miliardáři z technologického odvětví, například zakladatel internetového prodejce Alibaba Jack Ma anebo šéf internetového obchodu JD.com Richard Liu. Ma uvedl, že bez tohoto systému by čínská ekonomika velmi pravděpodobně ztratila vitalitu a impuls. 

Příležitost pracovat v systému 996 pak označil za „požehnání“. „Pokud chcete pracovat pro Alibabu, připravte se na to, že budete pracovat 12 hodin denně. Jinak o tom ani neuvažujte,“ řekl.

Číňanky nechtějí odcházet do důchodu v 50 letech, žalují kvůli tomu své zaměstnavatele

Minulý měsíc oznámila společnost ByteDance, která vlastní sociální síť TikTok, že od 1. srpna oficiálně končí s politikou víkendových přesčasů. Dříve obdobné rozhodnutí oznámil konkurent v oblasti krátkých videí, firma Kuaishou.

Kritika systému přezdívaného 996 ze strany soudu a ministerstva zapadá do kontextu rozsáhlého regulačního zásahu, který vláda v Pekingu v zemi vede proti technologickým gigantům. Regulace se zaměřuje na problémy od monopolního chování až po práva spotřebitelů.