Pětadvacetiletá Vilma Larssonová dříve pracovala v obchodě s potravinami, v pečovatelském domě a v továrně. Před rokem však dala výpověď a stala se ženou v domácnosti. „Můj život je nyní lepší. Nebojuji s problémy. Nejsem ve stresu,“ pochvaluje si.
Její přítel pracuje na dálku v oblasti financí. Zatímco on tráví dny u notebooku, ona je v posilovně, na kávě nebo vaří. „Každý měsíc mi dává výplatu ze svých peněz, které vydělal. Ale když potřebuju víc, řeknu mu. Nebo když potřebuji méně, zbytek prostě ušetřím,“ vysvětluje pro BBC Larssonová.
Svůj životní styl sdílí na Instagramu, YouTube a TikToku, kde nasbírala jedenáct tisíc sledujících. Používá hashtagy „hemmaflickvän“ a „hemmafru“ (švédské označení pro přítelkyni a ženu v domácnosti) a sama sebe popisuje jako „soft girl“ neboli „měkkou dívku“. Tato identita zahrnuje spíše starání se o domácnost než zaměření na kariéru.
Co chtějí „soft girls“
Životní styl „soft girls“ je mikrotrendem na sociálních sítích v různých částech světa už od konce roku 2010. Ve Švédsku, které má za sebou pět desetiletí politiky zaměřené na podporu domácností s dvojím příjmem, ale vyvolala nedávná popularita tohoto konceptu překvapení i rozkol.
Největší švédský každoroční průzkum mezi mladými lidmi poprvé upozornil na celostátní trend „soft girls“ v roce 2023, kdy byli lidé ve věku 15 až 24 let požádáni, aby předpověděli trendy pro rok 2024. Další studie, kterou Ungdomsbaromatern zveřejnil letos v srpnu, naznačila, že se dokonce stává inspirací pro mladší školačky, kdy se čtrnáct procent sedmiletých až čtrnáctiletých dívek označilo za „soft girls“.
„Jde o odklon od ideálu, který jsme viděli po mnoho let, kdy byly na ženy kladeny velmi vysoké nároky na úspěch v každém aspektu života,“ vysvětluje Johanna Göranssonová, výzkumná pracovnice společnosti Ungdomsbarometern.
Baby boomers nechají své dědice na bohatství čekat, zjistil průzkum |
Gudrun Schymanová, spoluzakladatelka a bývalá předsedkyně švédské feministické strany Feministiskt initiativ, říká, že ženy žijící z bohatství svých partnerů představují pro rovnost žen a mužů krok zpět. Podle ní také chybí povědomí o životě ve Švédsku předtím, než byla přijata opatření na podporu rovnosti žen a mužů, jako je například výrazně dotovaná péče o děti a sdílená rodičovská dovolená. „Dnešní mladé ženy v sobě nenosí historii toho, jak musely bojovat za svá práva – právo na práci, právo na plat a právo na ekonomickou nezávislost.“
Na opačném konci politického spektra je strana Švédští demokraté, která se k trendu staví pozitivně. „Myslím, že lidé by měli mít možnost rozhodovat o svém životě,“ říká Denice Westerbergová, národní mluvčí mládežnického křídla strany. „A pokud máte ekonomickou možnost to udělat, pak jen dobře pro vás. Stále žijeme v zemi se všemi možnostmi, jak udělat kariéru. Stále máme všechna práva, ale máme právo se rozhodnout, že budeme žít tradičněji.“
Kombinace sladkého a pálivého ovládla restaurace. Nejvíce ji ocení generace Z |
Švédsko má pověst země, kde je pracovní a soukromý život vyvážený. Většina zaměstnanců má šest týdnů dovolené ročně a méně než procento pracuje více než 50 hodin týdně. Výzkum Ungdomsbaromatern přesto naznačuje rostoucí úroveň stresu mezi mladými lidmi.
Volný čas je priorita
Generace Z, narozená v letech 1997–2012, sama vytváří a je ovlivňována obsahem sociálních médií oslavujícím spíše volný čas než kariérní cíle. „Když se podíváte na obsah o životním stylu na sociálních sítích, práce se tam už tolik neobjevuje, mnohem více se tam mluví o cvičení a wellness,“ vysvětluje Göranssonová. „A pokud si tak mladí lidé představují normální život, pak je samozřejmě tolik nenadchne trávit osm hodin denně v kanceláři.“
Vedle Slovinska má Švédsko nejvyšší podíl pracujících matek v Evropě, přesto vládní statistiky naznačují, že ženy v heterosexuálních párech stále vykonávají větší podíl domácích prací a péče o děti než muži. Rovněž čerpají 70 procent státem hrazené rodičovské dovolené a častěji odcházejí na nemocenskou kvůli stresu.
S TikTokem na vrchol. Nejbohatším miliardářem v Číně je zakladatel Čang I-ming |
Larssonová, která chce mít v budoucnu děti, říká, že její rozhodnutí stát se ženou v domácnosti je částečně způsobeno sledováním starších žen, které se snaží skloubit kariéru a domácí život. „Myslím, že mnoho žen se cítí vyhořelých ze své práce. Jen si vzpomenu na svou matku a její matku, na babičku a sestru, na všechny... Vždycky jsou tak vystresované,“ uzavírá pro BBC.
Hledáte práci na home office? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz |