Zákon se bude vztahovat na firmy s akciemi na burze, které mají více než tři členy představenstva. Mnohem větší správní rady budou muset mít rovněž alespoň jednu ženu, uvedla agentura Reuters.
Toto opatření dlouho vyžadovala německá sociální demokracie (SPD), která se řadí k politickým stranám levého středu. Křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové takový krok dlouho odmítali. Kancléřka ale dala opakovaně najevo frustraci z toho, že firmy jsou příliš pomalé v zavádění změn, které by usnadnily jmenovat do vedoucích funkcí ženy.
Šest miliard pro charitu. Bezosova bývalá žena darovala svůj majetek |
„Tento zákon je milníkem pro více žen ve vedoucích pozicích,“ reagovala na schválení návrhu ministryně pro rodinu, seniory, mládež a sport Franziska Giffeyová z SPD. „Už mnoho let sledujeme, že dobrovolně se mnoho změn nedělá a že pokrok je velmi pomalý,“ dodala.
Ženy v procentech
Pouze 12,8 procent členů správních rad v třiceti největších německých společnostech na Frankfurtské burze jsou ženy, tvrdí nezisková organizace AllBright Foundation. Přitom ve Spojených státech tvoří ženy 28,6 procent ve vedení velkých firem. Ve Velké Británii je to 24,5 procenta a ve Francii 22,2 procenta.
Hledáte pozici ve vedení firmy? Podívejte se na aktuální nabídku pracovních pozic v managementu na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz |
Ženy si v Německu vydělají o dvacet procent méně než muži, uvádí DW, stejně je tomu tak i v Česku. Evropský průměr je přitom v tomto ohledu čtrnáct procent.