Víte, kdo je osoba bez zdanitelných příjmů a jaké to mívá důsledky?

29.05.2023

V praxi dochází k situacím, že někteří lidé platí relativně vyšší částky na dani z příjmu. Přitom však nemají vyřešen svůj pojistný vztah u své zdravotní pojišťovny a České správy sociálního zabezpečení. Evidováni jsou jako osoby bez zdanitelných příjmů. Jaké to má důsledky a na co si dát pozor?
Víte, kdo je osoba bez zdanitelných příjmů a jaké to mívá důsledky?

Osobami bez zdanitelných příjmů jsou lidé, kteří nejsou ani zaměstnanci, ani OSVČ a ani státními pojištěnci, tedy například studenty či penzisty. Tyto občany evidují zdravotní pojišťovny pod zkratkou OBZP.

Hledáte lépe placenou práci? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

„Osobami bez zdanitelných příjmů jsou i zaměstnanci, kteří nejsou státními pojištěnci, lidé pracující pouze na dohody o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10 000 korun a méně nebo občané s příjmy pouze z kapitálového majetku nebo nájmu,“ vysvětluje Gabriela Ivanco daňová poradkyně společnosti Mazars.

Zdravotní pojištění nelze neplatit

Zatímco daň z příjmu nebo sociální pojištění může být nulové, tak zdravotní pojištění nikoliv. Kdo není státním pojištěncem, ten se platbě zdravotního pojištění nevyhne.

Všechny osoby bez zdanitelných příjmů si musí měsíčně platit zdravotní pojištění, v roce 2023 to je v částce 2 336 korun. Když si OBZP neplatí měsíční zdravotní pojištění, tak musí počítat s tím, že dlužné pojistné a dlužné penále bude po nich zdravotní pojišťovna vymáhat.

„Státními pojištěnci pro účely placení zdravotního pojištění jsou i občané v evidenci na úřadu práce. Sankční vyřazení z evidence kvůli neplnění povinností se tedy prodraží, protože vzniká povinnost platit zdravotní pojištění právě jako OBZP,“ dodává Gabriela Ivanco.

Neplacení sociálního pojištění je problém

V praxi mají důchodové problémy i lidé s relativně vyššími příjmy, kteří získají nedostatečnou dobu pojištění pro přiznání důchodu nebo získají minimální dobu pojištění, což negativně ovlivňuje výši státního důchodu.

Sociální pojištění si totiž nemusí platit lidé, kteří žijí z kapitálových příjmů nebo příjmů z nájmů. Pokud tito lidé nejsou zároveň zaměstnanci, OSVČ nebo například v evidenci na úřadu práce, pak by měli uvažovat o dobrovolné účasti na důchodovém pojištění.

Víte už, jak velkou penzi od státu dostanete? Aplikace IDA to spočítá

Informativní důchodová aplikace, zkráceně nazvaná IDA, začala u nás fungovat v...

V roce 2023 činí minimální dobrovolné důchodové pojištění 2 823 korun měsíčně. „Nižší zdanění u pasivních příjmů je příznivé pro rodinnou peněženku, ale v budoucnu to může vést k významným finančním potížím. Řešením je právě institut dobrovolného důchodového pojištění,“ upozorňuje daňová poradkyně.

Platby na dani z příjmu neovlivňují důchody

Občané s vysokými pasivními příjmy podávají daňové přiznání a mnohdy platí vysokou daň z příjmu. Do státní kasy tak odvedou nemalé částky. Je však potřeba myslet na to, že tato skutečnost neovlivňuje budoucí výpočet státního důchodu a ani neřeší pojistný vztah u zdravotní pojišťovny.

„Status OBZP nijak neovlivňuje způsob výpočtu daně z příjmu, všechny daňové slevy a daňové odpočty náleží poplatníkům v plném rozsahu,“ poznamenává Gabriela Ivanco.

Hradit si dobrovolně minimální důchodové pojištění jako OBZP proto dává smysl. Lze se tak vyhnout budoucím problémům s přiznáním státní penze.